BCAA – aminokwasy, które powinnaś znać

Trenujesz lekkoatletykę? Chodzisz na siłownię, pragniesz wyrzeźbić piękne mięśnie? Zdecydowanie powinnaś je poznać – aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach, czyli BCAA.

Czym są BCAA?

BCAA (skrót od angielskiego branched-chain amino acid) to aminokwasy, które posiadają rozgałęziony boczny łańcuch. Spokojnie, nie będziemy teraz uczyć Cię chemii. Jedyne co powinnaś o nich wiedzieć, to że do tej grupy zaliczają się walina, leucyna i izoleucyna, i że wszystkie trzy są aminokwasami egzogennymi, czyli trzeba dostarczyć je z zewnątrz.

Właściwości BCAA – kiedy i jak stosować?

Aminokwasy rozgałęzione BCAA dostępne są w postaci suplementów, szczególnie polecanych dla osób trenujących sporty siłowe, wytrzymałościowe i rzeźbiących sylwetki. To dlatego, że wspierają one syntezę białek mięśniowych i zapobiegają ich rozpadowi w trakcie wysiłku fizycznego. Kiedy w naszej krwi znajduje się wysoki poziom aminokwasów, dla mózgu jest to sygnał, że należy spalać energię z tkanki tłuszczowej, nie z mięśni. BCAA wspierają również regenerację. Inną praktyczną właściwością BCAA jest usuwanie potreningowego zmęczenia – jeśli kiedyś doświadczyłaś senności i braku energii na cokolwiek po wizycie na siłowni, suplementy z BCAA są dla Ciebie.

Kiedy i jak stosować BCAA?

BCAA zażywa się przede wszystkim przed treningiem, dodatkowo można zażywać je w trakcie, jeśli wysiłek jest złożony, a więc po treningu siłowym, ale jeszcze przed aerobowym.

Dobowa dawka BCAA wynosi od 5 do nawet 50 g, lub od 0,5 do 1 g na każde 10 kg wagi. Im większy wysiłek, tym większe zapotrzebowanie. Po większe porcje BCAA można sięgnąć w okresie redukcji, kiedy szczególnie narażone jesteśmy na wystąpienie stanu katabolicznego.

Kiedy skupiamy się na zdefiniowaniu mięśni, aminokwasy rozgałęzione powinnyśmy stosować zaraz po wstaniu rano, tuż przed treningiem siłowym i w jego trakcie. Chyba, że trening wypada we wczesnych godzinach dnia – wtedy specjaliści polecają spożywanie BCAA po obudzeniu, a później, przed samym treningiem przyjęcie  odżywki wysokobiałkowej.

Dlaczego poleca się  spożywanie aminokwasów rozgałęzionych rano? Organizm po nocy jest wygłodzony, więc poszukując energii uruchamia procesy rozpadu białek mięśniowych, a tego chcemy uniknąć. Zażywanie BCAA przed treningiem pozwala uniknąć katabolizmu i przygotować organizm na wysiłek, oddalając zmęczenie. Pozwala to ćwiczyć dłużej, ale i intensywniej. Za to potreningowa dawka BCAA (podawana nie wcześniej, niż 15 minut po treningu) zapobiega degradacji włókien mięśniowych pod wpływem wytwarzającego się kortyzolu.

Rodzaje preparatów z BCAA

Aminokwasy rozgałęzione dostępne są na rynku w formie proszku, kapsułek, czy nawet sporych tabletek. Forma nie ma wielkiego znaczenia, ponieważ wszystkie wchłaniają się tak samo, dlatego przy wyborze powinniśmy zwracać uwagę raczej na kwestie ekonomiczne: ilość czystych aminokwasów w preparacie, ich formę, rozpuszczalność. Niektóre suplementy zawierają dodatkowe składniki, wspomagające działanie BCAA, np. taurynę czy L-tyrozynę. Połączenie tych dwóch z aminokwasami daje bardzo dobry efekt i jeszcze lepiej zapobiega zmęczeniu.

Aminokwasy rozgałęzione to jeden z tych produktów, które możesz śmiało włączyć do swojej stałej suplementacji, jeśli trenujesz nie tylko okazjonalnie i masz określone cele dotyczące swojej wytrzymałości, sylwetki czy osiągnięć. Dzięki BCAA droga do nich będzie dużo prostsza. Więcej o nich można dowiedzieć się ze strony: https://alenergy.eu/pol_m_SKLEP_AMINOKWASY_AMINOKWASY-ROZGALEZIONE-BCAA-241.html.