Rynek suplementów pozwala na wybór produktów dobranych do realizacji naszych założeń. W gąszczu produktów, trudno jest o prawidłowy wybór, nie posiadając ku temu elementarnej wiedzy. W tym artykule postaramy się przybliżyć temat nader popularnego ostatnimi czasy suplementu, a mianowicie – beta-alaniny. Ponadto, postaram się odpowiedzieć na pytanie czy ów suplement, jest przydatny osobom na co dzień trenującym bieganie?
Beta-alanina to związek, który stanowi budulec karnozyny, która jest dipeptydem gromadzonym w mięśniach. Karnozyna posiada właściwości antyoksydacyjne oraz chelatujące. Ponadto, karnozyna związana jest z powstawianiem kwasu mlekowego w mięśniach w trakcie wysiłku. Przez pryzmat powyższych, można stwierdzić, iż beta-alanina zmniejsza zmęczenie fizyczne.
Co więcej, beta-alanina przedstawiana jest jako suplement zwiększający ogólną wydolność, pozwalający ponadto na cięższe i dłuższe treningi. Czy tak faktycznie jest? Przejdźmy do konkretów.
Jak pokazały badania, stosowanie beta-alaniny może wpłynąć na wyniki sportowe. Jak ukazano, grupa stosującą omawiany suplement, w stosunku do grupy otrzymującej placebo, poprawiła wyniki, m. in. w konkurencjach biegowych. Należy dodać, że różnice w otrzymanych wynikach powyższych, przez wiele osób odczytywane są jako te „mieszczące się w granicach błędu pomiarowego”.
Czy zatem osiągane rezultaty powinny być jedynym miernikiem oceny działania suplementu? Jak się okazuje, niektóre osoby odczuwają działanie suplementu od pierwszej jego miarki, odczuwając charakterystyczne mrowienie skóry, spowodowane wiązaniem się b-a z receptorami nerwowymi. Słyszałem również opinie jakoby, b-a wiązało się z uczuciem lepszego ukrwienia po zażyciu. Cóż, faktem jest, że beta-alanina jest składnikiem wielu odżywek przed treningowych, które oprócz b-a zawierają w swoim składzie m. in. kofeinę czy argininę. Ciężko w tym wypadku jednoznacznie stwierdzić, że to b-a odpowiedzialna jest za odczucia po zażyciu.
Czy zatem beta-alanina jest suplementem godnym polecenia? Cóż, trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Patrząc przez pryzmat badań oraz odczuć, można stwierdzić, że stosowanie b-a ma sens w przypadku odżywek wieloskładnikowych, jak np. odżywki przed treningowe. Czy tego typu odżywki polecane są dla biegaczy? Wszystko zależy od składu oraz ilości poszczególnych składników w produkcie.
Michał Błędzki
http://kfd.pl