Trzy główne makroskładniki to białka, węglowodany i tłuszcze. Jeżeli planujesz zadbać o swój wygląd i zbudować fajną sylwetkę, zwróć uwagę przede wszystkim na białko.
Białko serwatkowe zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, tym samym stając się źródłem pełnowartościowych białek. Dzięki ogólnej dostępności i pozytywnym wpływie, jakie wywiera na organizm trenujących, jest jednym z najbardziej popularnych preparatów, po jakie sięgają kulturyści, sportowcy i osoby aktywne fizycznie.
Odżywki na bazie białka serwatkowego
Odżywki białkowe produkowane są głównie z serwatki, czyli są pochodzenia mlecznego. Nie jest to jedyny rodzaj odżywek, jednak najpopularniejszy. Poza serwatką do produkcji białka można używać między innymi soi, jaj, roślin strączkowych czy mięsa. Białko serwatkowe jest jednak tanie w produkcji, a przy tym dobrze przyswajalne. Z racji wysokiej efektywności zyskało sobie wielu zwolenników. Największym chyba minusem tego rodzaju odżywek jest zawartość laktozy. Przez niektóre osoby jest ona słabo tolerowana, dlatego nie powinny one zażywać odżywek typu WPC (koncentrat białka serwatkowego).
Zaletą białka serwatkowego jest to, że można je w bardzo szybki, prosty i skuteczny sposób włączyć do codziennego jadłospisu. Ponieważ rozpuszcza się w różnych Ph, proces ich trawienia i wchłaniania jest szybki. Działa anty-katabolicznie przy ćwiczeniach aerobowych, uwrażliwia na insulinę i stymuluje metabolizm, dzięki czemu może wspomagać także utratę tłuszczu. Wpływa pozytywnie na układ odpornościowy i ogólny stan zdrowia osób, które regularnie uprawiają sport.
Białko serwatkowe można spotkać w następujących postaciach, które różnią się między sobą sposobem produkcji i stężeniem białek:
– koncentrat białka serwatkowego (WPC)
– hydrolizat białka serwatkowego (WPH)
– izolat białka serwatkowego (WPI)
Główny budulec mięśni
Podczas treningu warto jest skoncentrować się na budowie czystej masy mięśniowej. Jest to ważne w prawie każdym rodzaju treningu. Nawet jeżeli Twoim celem jest tylko i wyłącznie spalanie tłuszczu i schudnięcie – mięśnie Ci w tym pomogą. Działa to na zasadzie stwarzania coraz to wyższego zapotrzebowania kalorycznego. Mięśnie potrzebują energii do funkcjonowania. Im więcej masz mięśni, tym większe zapotrzebowanie dzienne organizmu na kalorie. Czyli jeżeli będziesz jeść tyle samo, a rozbudowywać swoją muskulaturę, będziesz spalać tłuszcz coraz skuteczniej.
Warto pamiętać o tym, że mięśnie nie rosną podczas treningu. Są one wówczas niszczone. Tak, dokładnie – wysiłek fizyczny niszczy Twoje mięśnie. Włókna są zrywane, i jest to bodziec dla organizmu. Twoje ciało zaczyna odbudowywać zerwane włókna, i to z nawiązką – po to, aby sprostać większym wyzwaniom. Dlatego tak potrzebny jest czas spokoju, poświęcony na regenerację. Istotne jest również dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości białek, głównie zaś aminokwasów rozgałęzionych (BCAA). Są one głównym budulcem mięśni. Dlatego tak istotne jest kompleksowe podejście do kwestii treningu i skupianie się zarówno na samym wysiłku fizycznym, jak i na zbilansowanej, dopasowanej do potrzeb diecie.