Bieganie – grudzień 2011

TEMAT NUMERU: Czy ciężka praca może wygrać z talentem? Są biegacze, którzy nigdy ciężko nie pracowali a wyniki, które osiągają są oszałamiające. Potrafią niemal z marszu zejść poniżej 3 godzin w maratonie, podczas gdy inni latami pracują by wypocić 3:45. Są i tacy, którym rodzice nie zafundowali talentu w genach, a mogą się pochwalić medalem olimpijskim. Czy dobre geny determinują sukces w sporcie? Jaki jest udział talentu, a jaki ciężkiej pracy?

str. 10 NIEZBĘDNIK Podpowiadamy jak uniknąć przeziębienia gdy na dworze zimno, a domowe grzejniki fundują nam tropikalny klimat, pokazujemy jak wygląda rozkład maratonów na świecie i opowiadamy o książce na temat optymalnej wagi startowej.

str. 14 TRENING: Patenty na bieganie zimą Koniec jesieni i początek zimy to bardzo dobry czas na roztrenowanie. Warto na jakiś czas sobie odpuścić, żeby ciało i głowa odpoczęły i zebrały siły na budowanie bazy pod nowy sezon. A potem – rzucamy się w nową energią w objęcia zimy. Opowiadamy o kilku ciekawych rozwiązaniach treningowych i sprzętowych na ten czas.

str. 18 DIETA: Kuchnia angielska – gorsza od pogody Złośliwi mówią, że typowe angielskie śniadanie składa się w 90% z tłuszczu i w 5% z białka, że jest mdłe i paskudne. Zresztą – mówią tak nawet sami Brytyjczycy. Dlatego polecamy je jedynie w wersji mocno odchudzonej, a Was zapraszamy na stek z polędwicy wieprzowej z warzywami.

str. 22 OBIEŻYŚWIAT: Wyspy Owcze Potężne ściany opadają wprost do morza, trasa maratonu wije się to pod górę, to w dół, a gdy znajdzie się płaski fragment – daje o sobie znać silny wiatr. Ale jest pięknie, nawet gdy słońce przebija ledwie przez chmury,a lekka mżawka nieustająco skrapia bujną wełnę wszędobylskich owiec.

str. 24 WIELKIE POJEDYNKI: Atlanta 1996 Różnica pomiędzy trzema pierwszymi zawodnikami na mecie maratonu, który rozegrał się podczas igrzysk w Atlancie wynosiła zaledwie 5 sekund, a finisz przeszedł do historii jako najbardziej zacięty. Złoty medal przywiózł do domu Thungawe – reprezentant RPA, kraju, który przez wiele lat był wykluczony z ruchu olimpijskiego z powodu segregacji rasowej.

str. 28 TRENING: Środki treningowe Chociaż w różnych szkołach treningu nazywamy je inaczej – jest kilka podstawowych środków treningowych, które mają wywołać u nas bardzo konkretne efekty, zmiany fizjologiczne w naszych organizmach. Robimy wielkie podsumowanie i staramy się wyjaśnić Wam po co w ogóle mamy robić interwały czy OWB1.

str. 40 HISTORIA: Ojcowie treningu Ernst van Aaken głęboko wierzył, że podstawą treningu długodystansowca są długie, spokojne wybiegania, im dłuższe, tym lepsze. Wielką wagę przykładał również do… jak najmniejszej wagi – mawiał: „Biegaj dużo, codziennie, mało pij i nie obżeraj się jak świnia”.

str. 42 OBIEŻYŚWIAT: Majorka Morze, plaże w cieniu palm, parasolki i drinki – z tym kojarzy nam się Majorka, ale z bieganiem? Nie, a ma prawo – bo w październiku w biegach od 10 km do maratonu startuje tutaj ponad 9000 ludzi. Doznanie to przyjemne, ale jak to w turystycznym świecie – za wszystko trzeba osobno zapłacić. Nawet za medal.

str. 44 TEST: Z termometrem w gaciach Pokusiliśmy się o wykonanie pierwszego, zupełnie obiektywnego testu, w oderwaniu od odczuć, gustów i przyzwyczajeń testerów. Wrzuciliśmy manekina na dach samochodu i mierzyliśmy ile czasu zajmuje schłodzenie go od 21 stopni z wnętrza samochodu, do 12 panujących na zewnątrz.

str. 48 ZBLIŻENIE: Jan Wydra Janek mieszka w Mszanie Dolnej, w sercu Beskidu Wyspowego. Plenery do długich i ciężkich treningów ma wymarzone. Biega również jego żona. Obydwoje osiągają sukcesy w biegach górskich. Janek buduje dom – własnoręcznie, razem z bratem bo tak taniej. A jak wygra w zawodach jakieś pieniądze to budowa rusza większą parą.

str. 54 SPRZĘT: Lektury na zimowe wieczory Nadeszły wieczory, w które zaraz po treningu, albo zamiast niego mamy wreszcie czas by zasiąść z książką, kubkiem herbaty i kotem na kolanach. Prezentujemy Wam przegląd tytułów, które są dostępne na rynku w naszym rodzimym języku. Niektóre obfitujące w wiedzę na temat treningu, inne będące po prostu inspirującymi historiami.

str. 56 TRENING UMYSŁU: Motywacja zimą Sezon startowy dla większości z nas jest tak daleko, że trudno w nim znaleźć motywację do zimowych długich treningów. Gdzie i jak jej zatem szukać?

str. 58 REPORTAŻ: Medycyna sportowa Masz samochód? Jeśli tak, i nie jest to nówka na gwarancji, wiesz, że to skarbonka bez dna, jeśli chcesz go utrzymywać w dobrej kondycji. Ale jest coś, co bije po kieszeni zdecydowanie mocniej – wizyty u lekarzy dla sportowców. Kilka- kilkanaście minut kosztuje sto kilkadziesiąt złotych. Skąd biorą się wysokie ceny wizyt u specjalistów?

str. 62 WYPRAWA: Hawaje Słońce, szum wiatru i miła słoneczna pogoda. Jednym słowem: Hawaje. To, co jest wyjątkowe w Ironmanie na Hawajach, to to że jako amator jesteś tak blisko najlepszych na świecie, możesz z nimi porozmawiać, przybić piątkę, spytać o trening, plany na przyszłość. W „check in” rowerowym mijałem się z Chrissie Welington, jedyna różnica była taka, że jej robili więcej zdjęć.

str. 67 POLSKA W BIEGU: 30 października w Koszalinie można było zrobić naprawdę spektakularną życiówkę w maratonie. Wszystko za sprawą Nocnej Ściemy – czyli drobniutkiego, nocnego oszukaństwa bazującego na zmianie czasu z letniego na zimowy. Opowiadamy również o Półmaratonie Szakala w Łodzi, Biegu Barbórkowym o Lampkę Górniczą i charytatywnej „Kaliskiej Setce”.

str. 72 FELIETON: Sprawy damsko-męskie Separacja płciowa  jako forma propagowania równouprawnienia wydaje mi się rozwiązaniem cokolwiek podejrzanym. Cała ta sytuacja przypomina mi świetną przedszkolną awanturę w piaskownicy, którą dorośli koniecznie chcą popsuć w imię sprawiedliwości i równouprawnienia.

str. 74 POLSKA W BIEGU Rozmowa z Hanną Wiśniewską – 11. kobietą na Mistrzostwach Świata w Biegach na Orientację, nadzieją polskich orientalistów. Relacja z maratonu we Wrocławiu, Biegu Fabrykanta – łódzkiej lekcji historii i Frog Race w Żabieńcu – biegu o bardzo rodzinnej atmosferze i Terrathlonu – pierwszego triathlonu terenowego w Polsce.

Str. 73 SKRZYNIA BIEGÓW: Przedstawiamy imprezy, które czekają na nasz podbój tej zimy. Biegi mikołajkowe, sylwestrowe, liczne grand prix – bierzemy na tapetę grudzień i styczeń.

str. 76 WYWIAD: Skóra Dave mieszka w Kanadzie i właśnie wypuszcza na rynek buty minimalistyczne swojej koncepcji. Nas zaintrygowało jego mało kanadyjskie, a wyraźnie polskie nazwisko…

str. 78 ŻYCIÓWKA: Władysław Połcyn Jest doktorem habilitowanym od fizjologii roślin motylkowych i maratończykiem. Nigdy nie był dobrym uczniem a został naukowcem. Bieganie to jego recepta na kryzys wieku średniego.

więcej: www.bieganie.com.pl