Bieganie / Grudzień 2014

Na rynku jest już grudniowy numer magazynu Bieganie. Czyli bardzo ciekawego magazynu dla biegaczy. Gorąco zapraszamy do zajrzenia do grudniowego wydania 2014.

Czy amator może mieć lepiej niż zawodowiec? Skąd wiedzieć, którym badaniom naukowym możemy zaufać? Co kupić biegaczowi na Gwiazdkę? W numerze grudniowym miesięcznika Bieganie przeczytacie ponadto o naszych wnioskach z testów zimowych legginsów pod czujnymokiem kamery termowizyjnej, o teście Żołądzia, treningu i jedzeniu zimą.

bieganie-grudzien-2014

Legginsy widziane okiem kamery termowizyjnej

Na jednym ze spotkań redakcyjnych zastanawialiśmy się jak przetestować biegowe legginsy, w sposób zarówno oryginalny jak i miarodajny – sięgnęliśmy pamięcią do numeru grudniowego z 2011 roku, w którym publikowaliśmy materiał, na potrzeby którego ubrany w legginsy manekin z termometrem wciśniętym pod spodnie jeździł na dachu auta. Symulacja naturalnych warunków całkiem niezła, ale test statyczny. Tym razem poszliśmy o krok dalej – odwiedziliśmy Centralny Instytut Ochrony Pracy i w specjalnej komorze klimatycznej przeprowadziliśmy test mierząc uciekające ciepło za pomocą kamery termowizyjnej.
Akademia biegania: Test stołka, czyli naukowa ściema

W zasadzie w promocji każdej rzeczy, nowatorskiej idei czy sposobu pracy na pewnym etapie do potencjalnych użytkowników dociera komunikat o badaniach, które stoją za daną koncepcją. Wyniki badań zazwyczaj dowodzą skuteczności i unikalności promowanego rozwiązania. Często dochodzi do paradoksów. Jedna z firm produkujących odzież kompresyjną stosuje stopniowanie ucisku od bardziej oddalonych do bliższych sercu części ciała, konkurencja proponuje rozwiązanie zupełnie odwrotne. I obie firmy przywołują równie poważnie brzmiące badania naukowe. I jak tu być mądrym? Tomek Kowalski radzi jak stworzyć sobie filtr pozwalający wyłapać wartościowe koncepcje w zalewającym nas morzu informacji.

Wyprawa: Soczi-Stambuł, 1800 km w formule bike&run

Rafał Lipiński i Radosław Literski zrealizowali oryginalny projekt biegowo-podróżniczy. W ciągu 39 dni pokonali 1800 km wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego i zdobyli szczyt Araratu. Po drodze budzili zainteresowanie raczej mało usportowionych lokalsów, dokumentowali odwiedzone latarnie morskie i sprzeczali o to, kto… ma biec.

Ponadto w numerze:

6. Listy
8. Radość biegania
10. Felieton: You’re an Ironman!
12. Tu i teraz: Wieści ze świata biegowego
14. Kalendarium: Rob Dixon
16. Elita opowiada: Dominika Nowakowska, Piotr Hercog
17. Infografika: Spadek czy wzrost formy?
18. Świeża krew: Andrzej Rogiewicz
19. Książka: Maratończyk
24. Gadżety: Pomysły na prezenty świąteczne
26. Wyprawa: Soczi-Stambuł, 1800 km bike&run
32. Test: Legginsy
44. Akademia biegania: Naukowa ściema
47. Egzotyka
48. Trening: Zima a okres przygotowawczy
50. Psycho: Amator ma lepiej niż zawodowiec
56. Żywienie: Suplementy
60. Trening: Test Żołądzia
64. Test: Buty uniwersalne
70. Dieta: Zimowy komfort na talerzu
72. Akademia biegania: Bieganie z psem
74. Historia: Emil Zatopek
78. Obieżyświat: Bromo Marathon
82. Polska w biegu
88. Skrzynia biegów
90. Życiówka: Anna Maria-Cupryś
TRIATHLON

93. Trening: Mój własny plan
96. Trening: Mobilność i stabilność
100. Zdrowie: Badania krwi
102. Trening: Długie wybieganie
104. Zawodnik miesiąca: Mateusz Kaźmierczak
106. Zimowy obóz: W stronę słońca
108. Felieton: Start kontrolny