Co przyniesie ulgę przy alergii?

Łzawiące oczy, zaczerwieniona skóra, uporczywy katar i ciągłe kichanie – główne objawy alergii mogą zepsuć najlepszą chwilę, nie wspominając, że znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jednak są sposoby na to, aby zmniejszyć lub załagodzić objawy, do jednych z nich zaliczają się leki na alergię z loratadyną.

Young girl with allergy outdoors

Na alergię cierpi nawet 40% Polaków, z czego do najczęstszych objawów zaliczają się: alergiczny nieżyt nosa, astma i pokrzywka. Sama alergia wziewna może ujawnić się w każdym wieku, a nieleczona może doprowadzić do poważnych chorób dróg oddechowych, w tym astmy. Według badań programu ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) główną przyczyną są roztocza i pyłki, jednak reakcję alergiczną mogą wywołać też zarodniki grzybów (w tym pleśni), sierść lub wydzieliny skórne zwierząt. O ile kontaktu z niektórymi alergenami można unikać, tak ciężko ustrzec się przed kurzem i pyłkami. Ratunkiem jest ciągła kontrola kalendarza pylenia, w czym pomoże między innymi aplikacja na telefon, dostępne leki na alergię lub można zdecydować się na odczulanie, którego efektywność sięga 80%.

Kontroluj pylenie z aplikacją Claritine

O tym, jak powszechne są różnego rodzaju alergie, można się przekonać w okresie wiosennym, kiedy nasilają się objawy na skutek pylenia, dlatego tak ważne jest, aby alergicy kontrolowali stężenia pyłków. Na szczęście nie trzeba sprawdzać długiej listy możliwych alergenów, szczególnie że takie działania nie przyniosą informacji o alergenach reagujących krzyżowo, wystarczy skorzystać z prostej i intuicyjnej aplikacji. Mowa tutaj o Claritine Allergy Prognoza, która pozwala śledzić na bieżąco informacje o 25 alergenach i sprawdzać ich stężenie na najbliższy tydzień. Dodatkową i praktyczną funkcją aplikacji jest prognoza pogody, która umożliwia bardziej precyzyjnie określenie możliwości wystąpienia reakcji alergicznej. Oprócz tego zawiera podstawowe informacje o alergii, kalendarz pylenia, wskazówki, jak zmniejszyć objawy alergii, i opis głównych alergenów. Aplikację można pobrać bezpłatnie z App Store i z Google Play. Więcej informacji: https://www.claritine.pl/.

Sięgnij po leki z apteki

Doraźną ulgę przy objawach alergii mogą przynieść leki z loratadyną, które hamują działanie histaminy, substancji odpowiedzialnej za dokuczliwe objawy alergiczne. Jednym z popularnych na rynku polskim lekiem jest Claritine Allergy, który działa przez 12 godzin i nie powoduje skutków ubocznych jak senność czy ogólne wrażenie ociężałości. Lek pomaga złagodzić objawy alergii jak świąd i zaczerwienienie skóry, swędzenie i łzawienie oczu, zatkany nos i uporczywe kichanie.

Innymi lekami na alergię są te zawierające cetyryzynę jak na przykład Zyrtec, jednak mogą wywołać uczucie senności i upośledzenie koordynacji ruchowej, z tego względu leki z loratadyną mają zdecydowaną przewagę i zyskują na popularności.

Donosowo można zastosować leki z glikortykosteroidami lub kromonami, które w większości dostępne są na receptę, spraye do nosa z efedryną, tetryzoliną, ksylometazoliną, które wprawdzie szybko działają, obkurczając naczynia krwionośne, jednak mocno wysuszają śluzówkę, przez co stosuje się je w określonych dawkach przez ograniczony czas. Bezpieczniejsze w stosowaniu są krople do nosa na bazie roztworu soli morskiej o działaniu nawilżającym i regeneracyjnym śluzówkę, które sprawdzają się jako uzupełnienie innych preparatów i leków, można je stosować bez ograniczeń. Wspomagająco zaleca się również branie witaminy C oraz wapna.

Przed zastosowaniem leku bezwzględnie należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli objawy alergii utrzymują się długo, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem, ponieważ objawy mogą przejść w groźną astmę oskrzelową.

Zastosuj ziołową kurację

W walce z alergią mogą przydać się również zioła, które od lat stosowane są w różnorakich schorzeniach i mimo że ich antyalergiczne działanie nie jest potwierdzone medyczne, lekarze są zgodni, że kuracje ziołowe są bezpieczne. Jednak należy podkreślić, że rośliny nie mają praktycznie skutków ubocznych, pod warunkiem, że nie jest się na dane zioło uczulonym. Ponadto zdarza się, że zioła mogą wchodzić w interakcje ze składnikami aktywnymi przepisanych leków i wówczas mogą wystąpić działania niepożądane. Na zioła powinni uważać szczególnie astmatycy.

Do popularnych ziół stosowanych w naturalnej kuracji w celu złagodzenia objawów zalicza się pokrzywa, która ma działanie antyhistaminowe i przeciwzapalne, ponadto dostarcza organizmowi żelazo i witaminę C. Drugim zielem jest nawłoć, polecana przede wszystkim przy katarze siennym, działa również antyoksydacyjnie. Można również sięgnąć po szereg roślinnych składników wzmacniających układ odpornościowy, jak olej z czarnuszki, sok z aloesu, ekstrakt z jagody licyjskiej i owoce noni. Na alergię skórną można zastosować kompres z rumiankiem lub świetlikiem, które mogą złagodzić objawy świądu i wykwity skórne.

Zadbaj o otoczenie

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii, warto pilnować kilku ważnych kwestii. Przy alergii na kurz pamiętać należy o częstym praniu pluszowych zabawek, zasłon, odzieży, pościeli, koców i poduszek. Poszewki należy zmieniać co 8-10 dni i prać w temperaturze przynajmniej 60 stopni Celsjusza. Unikać należy poduszek i kołder puchowych i wełnianych koców, grubych narzut i drobiazgów dekoracyjnych jak zasuszone kwiaty, wiklinowe kosze, ponieważ te zbierają kurz.

Kluczowa jest również atmosfera w samym domu – pomieszczenia powinno często się wietrzyć, powinno w nich być sucho i chłodno, tylko w ten sposób zapobiegnie się rozmnażaniu roztoczy. Zaleca się również suszyć pranie na zewnątrz.