Smukła sylwetka i zarysowane, dobrze wyćwiczone mięśnie, to marzenie niemal każdego. Zainteresowanie aktywnością fizyczną i zdrowym, wysportowanym wyglądem, wzrosło w ostatnich latach w stopniu bardzo intensywnym. Siłownie przepełnione są klientami, na ścieżkach rowerowych można spotkać mnóstwo amatorów jednośladów napędzanych siłą własnych mięśni, a biegacze zapełniają chodniki. Jednym ze skutecznych sposobów na poprawę wyglądu swojej muskulatury jest platforma wibracyjna. Jak działa i, kiedy okaże się pomocna?
Czym jest platforma wibracyjna?
Platformy wibracyjne domowego użytku to urządzenia, których zadaniem jest stymulacja pracy mięśni, wprawienie ich w ruch bez wykonywania wzmożonej aktywności fizycznej. Oddziałują one w sposób wibracyjny na wybrane partie ciała, dzięki czemu pobudzają mięśnie do pracy przyczyniając się do ich rozwoju i rozbudowy. To platforma wykonuje dużą część pracy za osobę trenującą. Dzięki temu, wytrzymanie w pozycji spięcia mięśni jest o wiele bardziej łatwe, a trening staje się wydajniejszy.
Zalety płynące z takiego treningu
Platforma wibracyjna może być wykorzystana zarówno do treningu o charakterze fitness, którego zadaniem jest wzmocnienie poszczególnych partii mięśniowych i modelacja sylwetki, jak i w ćwiczeniach o charakterze rehabilitacyjnym, przywracających sprawność po urazach. W przypadku tego pierwszego rodzaju treningu, największą zaletą jest zadowalający stopień usprawnienia możliwości kondycyjnych mięśni. Ćwiczenia z platformą wibracyjną wpływają zarówno na siłę, jak i wytrzymałość mięśnia. Duża wydajność możliwa jest dzięki angażowaniu dużej ilość włókien mięśniowych. Specjaliści podają, że trening z platforma wibracyjną jest w stanie stymulować aż 97% włókien w poszczególnych mięśniach.
Bardzo istotny jest fakt, że tego typu trening nie stanowi obciążenia dla stawów i więzadeł. Przeciwnie, wpływa na ich większą elastyczności i poprawia możliwości ruchowe. Także skóra zyskuje podczas wykonywania ćwiczeń z platformą. Staje się ona bardziej napięta i wygląda o wiele bardziej estetycznie. Trening poprawia także pracę układu krwionośnego. W przypadku treningu, którego zadaniem jest rehabilitacja, ćwiczenia pomogą zredukować ból, wzmocnią kości, poprawią parametry motoryczne.
Czy ćwiczenia na platformie spalą tłuszcz?
Wiele osób zastanawia się czy trening z wykorzystaniem platformy spali tkankę tłuszczową. Odpowiedź jest niejednoznaczna i brzmi: i tak i nie. Trening ma charakter bardziej siłowy niż aerobowy. Oznacza to, że energia podczas wysiłku pobierana jest głównie z pokarmu, który przyswoiliśmy przed treningiem, nie zaś z rezerw tłuszczowych. Jednocześnie, podczas sesji treningowej organizm dokonuje wysiłku, przyspiesza praca serca, co z kolei stymuluje spalanie tkanki tłuszczowej. Platforma wibracyjna zatem wspomaga proces odchudzania, ale bezpośrednio nie spala tłuszczu.
Vibro Shaper, czy inna platforma wibracyjna?
Gdy już wiemy, że trening wibracyjny będzie dla nas odpowiedni, przychodzi pora na wybór odpowiedniej platformy, których na rynku nie brakuje. Obecnie jedną z najpopularniejszych jest tzw. Vibro shaper, na stronie https://naturalnemetody.pl/vibro-shaper-opinie/ można poznać opinie i dobrze opisane wady i zalety tego produktu. Na portalach aukcyjnych również proponowana jest szeroka gama platform. Średnio zapłacimy z takie urządzenie między 800 a 1500 złotych. Kluczowe jest, aby przed tak dużym zakupem dokładnie poznać odczucia innych użytkowników, których w sieci nie brakuje.
Wskazówki
Ruch wibracyjny to dość innowacyjna forma treningu. Pierwsze sesje mogą zatem wywoływać nienaturalne wrażenie. Do tego rodzaju pracy mięśni, trzeba się przyzwyczaić. Osoby początkujące o niezbyt dobrej kondycji i wytrzymałości mięśniowej, nie powinny przesadzać z intensyfikacją ćwiczeń. Czas sesji należ stopniowo wydłużać, wraz ze wzrostem możliwości kondycyjnych. Warto także przed każdym treningiem zrobić rozgrzewkę.