Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, ale można z nią normalnie funkcjonować. Uprawianie sportu jest nie tylko dozwolone, ale nawet wskazane, choć niekoniecznie wyczynowo.
Jak wygląda leczenie cukrzycy?
Cukrzycę można skutecznie leczyć, a jednym ze sposobów na zminimalizowanie negatywnych skutków choroby dla organizmu jest dieta i zdrowy styl życia. Osoba chora powinna wystrzegać się cukrów prostych i spożywać większe ilości węglowodanów złożonych oraz białka. Jednak dieta nie zawsze wystarcza. Innym sposobem leczenia są środki farmakologiczne. W zależności od typu cukrzycy oraz występujących objawów lekarz może przepisać specjalne leki, które zmniejszają ilość glukozy we krwi.
Oprócz diety i leków niezmiernie ważne jest także zwiększenie aktywności fizycznej. Diabetycy nie tylko mogą, ale wręcz powinni uprawiać sport. Oczywiście nie każdy wysiłek jest wskazany, a podjęcie decyzji o amatorskim lub wyczynowym uprawianiu sportu zawsze trzeba skonsultować z lekarzem.
Jaki sport wskazany jest dla cukrzyków?
Aktywność fizyczna, która najlepiej wpływa na zdrowie cukrzyków to:
- ćwiczenia aerobowe – energiczne spacery, pływanie, jazda na rowerze, tenis czy taniec,
- trening siłowy – ćwiczenia z ciężarkami można wykonywać nawet w domu,
- ćwiczenia rozciągające – stretching jest niezbędny, aby zapobiec kontuzjom.
Najlepiej wykonywać ćwiczenia z każdej z tych grup zamiennie. Trzeba pamiętać o stopniowaniu wysiłku – od 5-10 minut do nawet pół godziny.
Cukrzycy mogą również biegać, ponieważ pozwala to skutecznie spalać węglowodany i tłuszcze. Jednak zbyt intensywny wysiłek może prowadzić do hipoglikemii, dlatego należy regularnie mierzyć poziom cukru we krwi i w razie potrzeby zmniejszyć dawkę insuliny.
Uprawianie sportów ekstremalnych nie jest zalecane cukrzykom. Do tego typu aktywności zalicza się nurkowanie, wspinaczkę, surfing i inne dyscypliny. Są to tzw. sporty wysokiego ryzyka, które często wymagają ekstremalnego wysiłku. Ich uprawianie podwyższa poziom adrenaliny, co dla osób chorujących na cukrzycę nie jest wskazane. Wybór dyscypliny należy omówić z lekarzem, ponieważ niezbędne jest wykonanie badań:
- oceny stężenia glukozy we krwi w ciągu kilku miesięcy,
- dokładne badanie układu sercowo-naczyniowego, obejmujące pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz ocenę tętna w nogach i rękach,
- badanie układu nerwowego kończyn,
- analiza stanu nerek,
- regularne sprawdzanie, czy nie pojawiły się objawy tzw. stopy cukrzycowej, czyli owrzodzeń.
Zbyt intensywny wysiłek powoduje wystąpienie objawów powysiłkowego niedocukrzenia, do których zalicza się:
- osłabienie i zawroty głowy,
- drżenie mięśni,
- ból brzucha,
- senność,
- przyspieszone tętno.
W takim wypadku konieczne jest zaprzestanie ćwiczeń i spożycie posiłku zawierającego węglowodany, np. kostki czekolady.