Wymawiając zdanie „ jestem na diecie” mnóstwo osób od razu się bulwersuje, bo przecież „chude osoby nie potrzebują się odchudzać”. Z profesjonalnego Puntu widzenia są one w ogromnym błędzie. Termin „dieta” to po prostu stosowany sposób odżywiania się, który jest stały dla każdej osoby. Każdy z nas ma inne nawyki żywieniowe dlatego można śmiało stwierdzić, że tyle ile ludzi na świecie, tyle diet i sposobów na utrzymanie wagi.
Problem pojawia się wtedy, kiedy ta waga przestaje być w normie i zaczyna pokazywać zbędne kilogramy. Jak z nimi walczyć? Czy trzeba się katować i diametralnie zmieniać swoje życie? O tym będzie ten artykuł.
„Na diecie nic się nie je”
Z takiego założenia wychodzą osoby, które jak ognia boją się wszystkiego co jest zdrowe. W ich opinii po posiłku zbilansowanym, zawierającym o połowę mniej ryżu, niż zwykle sobie nakładali będzie się zaraz głodnym. Wszystko zależy wewnętrznej motywacji. Po posiłkowy głód jest wytworem mózgu, który z przyzwyczajenia żąda więcej energii. Będąc na zbilansowanej diecie nie odczuwa się głodu, a ciągłą sytość. Sytości oczywiście nie należy mylić z uczuciem przepełnienia, ponieważ tak się nigdy nie stanie. Zdrowe posiłki zawierają dużą ilość warzyw, które dostarczają witaminy i składniki odżywcze do organizmu. Jeśli nie jest się przyzwyczajonym do smaku warzyw, na samym początku można je odpowiednio przyprawiać, aby nabrały dla nas walorów smakowych. Ogromną rolę w owych posiłkach odgrywa mięso. Osoby pragnące zrzucić kilogramy powinny postawić na mięso drobiowe, z tego względu, że zawiera ono dużą ilość białka. Dostarcza sporą ilość zdrowej energii do organizmu, karmi mięśnie i spala tłuszcz.
Dieta to 70 % sukcesu
Jeśli ma się problemy z nadwagą, sama aktywność fizyczna nie wystarczy. Stanowi ona bowiem tylko 30 % sukcesu. Nawyki związane z codziennym dostarczaniem kalorii do organizmu są kluczowe, jeśli efekty chce się zobaczyć w stosunkowo szybkim okresie czasu. Dobrze jest wprowadzać zmiany stopniowo, tak aby organizm miał szansę się do nich przyzwyczaić. Terapia szokowa nigdy nie jest dobra.
Sok zamienić na wodę
Najpierw można wyeliminować napoje słodzone, w których jednym litrze znajduje się 4 krotna dawka zapotrzebowania na cukier. Zamieniając je na wodę dokładnie oczyści się organizm z toksyn i zanieczyszczeń, które przez lata były w nim kumulowane. Woda nawadnia organizm, poprawia jędrność skóry i eliminuje uczucie nabrzmienia.
Efekty trwałe
Wbrew powszechnym opiniom, stosowanie ścisłej diety nie jest w większości przypadków konieczne. Głównym problemem jest zmiana sposobu żywienia, czyli dodanie do jadłospisu warzyw i wyeliminowanie zbędnych węglowodanów i cukrów, które odpowiedzialne są za tycie. Jeśli raz zmieni się swój sposób mylenia o diecie łatwiej będzie się jej trzymać, ponieważ będzie się to robić z wewnętrznej potrzeby dbania o swoje ciało. Zdecydowanie nie powinna być ona karą ani przymusem, ponieważ zaraz po jej ukończeniu szybko powróci się do starych, wygodnych nawyków. Idealnym tego przykładem są osoby, które niezwykle szybko straciły spektakularną ilość kilogramów ale równie szybko przybrały je na nowo. Tak zwany efekt jojo jest powodowany szybkimi zmianami sposobu jedzenia. Bycie na diecie nie oznacza rezygnację ze wszystkich słodkich i tłustych przyjemności. Istnieje zasada mówiąca o tym, ze raz w tygodniu można zrobić sobie tzw. cheat meal, czyli w zamian za zdrowy posiłek, można zjeść coś „niezdrowego” . Jego działanie jest oczywiście czysto terapeutyczne.