Wielu z nas ma problemy z wysuszonymi oczami. Jednak tak naprawdę w niewielu przypadkach można te dolegliwości nazwać zespołem suchego oka, który jest dość poważnym problemem. Co go cechuje i jak go leczyć?
W przypadku gdy mamy suche oczy leczenie głównie polega na używaniu nawilżających kropli do oczu, pamiętaniu o częstym mruganiu, rezygnacji z soczewek kontaktowych oraz unikaniu innych czynników powodujących wysychanie oczu, takich jak klimatyzacja. Problem jednak pojawia się, gdy zabiegi te przestają być skuteczne. Uczucie ciała obcego w oku nie znika, pojawia się ból i uczucie rozpierania w gałce ocznej. Z czasem oczy cały czas są zaczerwienione, nieustannie swędzą i pojawia się światłowstręt. Może pojawić się biaława wydzielina w kącikach oczu, która jest naturalną reakcją organizmu na długotrwałe drażnienie oka i nie ma żadnego związku z infekcją. U niektórych pacjentów oczy mogą nawet łzawić, jednak w żaden sposób nie zmniejsza to dolegliwości, ponieważ ten rodzaj reaktywnych łez nie ma prawidłowego składu, który jest w stanie odpowiednio nawilżyć spojówkę. Powyższe objawy właśnie można określić jako zespół suchego oka.
Przyczyn zespołu suchego oka jest wiele. Przede wszystkim może wystąpić u osób, które lekceważą uczucie suchości oczu i nie podejmują ani środków zapobiegawczych, ani leczenia objawowego w postaci kropli do oczu. Ponadto, u niektórych ludzi ich narządy łzowe albo nie nadążają za produkcją łez wobec zwiększonego parowania wody ze spojówek, albo produkują ich mniej niż osoby ze zdrowymi oczami. Przykładem ostatniego zaburzenia najczęściej jest zanikanie narządu łzowego u osób po 40 roku życia, co powoduje, że blisko 34% osób starszych cierpi na zespół suchego oka. Zwiększone ryzyko występowania tego zespołu mają również osoby z cukrzycą, chorobami tarczycy, łojotokiem czy trądzikiem. Warto zauważyć, że osoby które nadmiernie używają kropli do oczu zawierających konserwanty, również mogą nabawić się zespołu suchego oka.
Leczenie jest przede wszystkim zachowawcze, czyli takie jak w przypadkach zwykłej suchości oka, pogłębione o wyszukanie przyczyny powstania tego zespołu. Ponadto udowodniono, że zażywanie naturalnych kwasów omega 3 może zmniejszać dolegliwości. W poważniejszych przypadkach można laserowo zamknąć punkciki łzowe, dzięki czemu łzy nie mają drogi odpływu i muszą pozostać na powierzchni spojówki. Ostatnią deską ratunku, u pacjentów, u których z powodu zespołu suchego oka występują zaburzenia widzenia lub owrzodzenia i częste infekcje spojówek, może być operacja. Polega ona na zamknięciu odpływu szyciu fragmentów powiek na zewnętrznych kącikach oczu, dzięki czemu zmniejsza się powierzchnia parowania filmu łzowego.
Zespół suchego oka, jeśli nieleczony, może stwarzać sporo problemów. Ważne jest, by nie ignorować pierwszych objawów i spróbować wyeliminować czynniki, które mogą do niego doprowadzić.