Czym się kierować, szukając wyciskarki do soków?

Szukając idealnej wyciskarki do soków, warto zacząć od zastanowienia się nad jej przeznaczeniem. Jeśli stosujemy terapię sokami, na przykład Gersona, potrzebujemy najlepszej wyciskarki-dwuślimakowej, która pozwala wydobyć z owoców i warzyw maksimum wartości odżywczych.

Jeśli codziennie zamierzamy wyciskać sok, warto zdecydować się na model wygodny w użyciu i czyszczeniu. W takim przypadku sprawdzi się wyciskarka jednoślimakowa.

Na rynku mamy do wyboru sokowirówki oraz wyciskarki wolnoobrotowe. Te pierwsze są niedrogie, jednak technologia pozyskiwania soku sprawia, że traci on większość walorów zdrowotnych: miąższ jest agresywnie rwany i szarpany, a ruch sokowirówki szybki, w ten sposób wytracają się cenne witaminy i składniki odżywcze. Z kolei wyciskarki do owoców i warzyw wolnoobrotowe pozwalają zachować większość składników odżywczych, a odpad zawiera skórkę i twarde części, dzięki czemu owoc i warzywo nie marnują się.

Po co właściwie wysikać sok, czy nie lepiej po prosu jeść dużo warzyw i owoców? Pozyskany sok zawiera skondensowane witaminy i składniki mineralne, o równowartości kilograma owoców, które są łatwo przyswajalne. To zastrzyk witamin, energii, a także sposób na wyzdrowienie i cofnięcie objawów choroby. Juicing zmniejsza ryzyko nowotworów, przyspiesza metabolizm, w ten sposób możemy zadbać o zgrabną figurę, lepsze samopoczucie i witalność.

Wyciskarka jedno i dwuślimakowa

Zaletą obu typów wyciskarek jest możliwość pozyskania soku z małych owoców, jak poziomki i warzyw liściastych, np. jarmużu, natki pietruszki, szpinaku. To ich przewaga nad tanimi i mało wydajnymi sokowirówkami. Jednak wśród wyciskarek wolnoobrotowych możemy wybierać wśród modeli jedno i dwuślimakowych. Ta druga zawiera dodatkowy wałek, dzięki czemu jeszcze precyzyjniej pozyskuje miąższ. Natomiast pozyskiwanie soku i mycie wyciskarki dwuślimakowej jest bardziej czasochłonne.

Wyciskarki automayczne

Na rynku są wyciskarki do soków, które po napełnieniu pojemnika, wymagają popychania cząstek owoców i warzyw od góry, ale też nowoczesne modele, które to działanie wykonają automatycznie, wystarczy napełnić otwór wsadowy. Ważna dla wygody użytkowania jest pojemność otworu. Największe na rynku modele posiadają 12 otwory.