Każdy wie, że „w zdrowym ciele, zdrowy duch” i dlatego nie powinno się zaniedbywać aktywności fizycznej, która jest gwarantem dobrej kondycji i dobrego samopoczucia. Na dodatek uprawianie sportu sprawia, że ciało jest bardziej sprężyste a mięśnie pięknie wyrzeźbione.
Dlaczego trenować fitness?
Nie każdy lubi gry zespołowe, jazdę na rowerze lub górskie wycieczki. Nie każdy musi umieć pływać lub wspinać się po skałach. Dla tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu na sport lub chcą po prostu wzmocnić mięśnie idealnym rozwiązaniem jest fitness, czyli rodzaj gimnastyki rekreacyjnej.
Fitness narodził się wraz z upowszechnieniem aerobiku – podstawowego rodzaju gimnastyki rekreacyjnej. Za twórcę aerobiku uznaje się Kennetha Coopera, lekarza Narodowej Agencji Aeronautyki (NASA), który w latach siedemdziesiątych szkolił wojskowe jednostki specjalne. Opracował system ćwiczeń aerobowych, dzięki którym organizm pobiera dużo tlenu i unika niedotlenienia. Cooper jest autorem aż trzech książek: „Aerobic”, „New Aerobik” oraz „Aerobic for Women”.
Do popularyzacji tej formy sportu mocno przyczyniła się amerykańska aktorka Jane Fonda. Stało się to nieco przez przypadek w 1979 roku. W trakcie kręcenia zdjęć do filmu „Chiński syndrom” Fonda złamała nogę. Nie mogła pozwolić sobie na długi okres rekonwalescencji, ponieważ za dwa miesiące musiała rozpocząć pracę nad nowym filmem. Szczęście w nieszczęściu, aktorce udało się bardzo szybko wrócić do formy dzięki ćwiczeniom aerobowym. Fonda zachwyciła się nimi do tego stopnia, że otwarła własny klub „Fonda’s studio” oraz zaczęła pojawiać się w telewizji promując aerobik. Wydała nawet kilka książek. Od tamtego czasu aerobik stał się sportem uprawianym na skalę masową.
Do Polski aerobik trafił bardzo szybko, bo już w 1981 roku. Jego prekursorką była Hanna Fidusiewicz – znana gimnastyczka, która ukończyła AWF oraz specjalny kurs aerobiku w Paryżu. Jej pierwsze zajęcia miały miejsce w szkole teatralnej, z czasem otworzyła pierwszy fitness klub w kraju – warszawski klub „Pod skocznią”.
Dziś fitness jest tak popularny, że w każdym mieście, nawet bardzo małym znajduje się fitness klub. Tam, gdzie istnieje duża konkurencja, kluby walczą o klientów oferując zniżki, karnety lub zupełnie nowe formy ćwiczeń, to aerobik mocno ewoluował i dziś znamy wiele jego rodzajów: fat burning, streching, aeroboxing czy step. Zupełna nowością jest stiletto strenght – ćwiczenia dla kobiet kochających obcasy – cały trening panie wykonują w obcasach, dzięki czemu kształtują się mięśnie łydek, ud i pośladków, ale wzmocnione zostają także mięśnie brzucha i grzbietu. Nie ważne czy kobiety wybiorą fat burning czy stiletto strenght, bo ćwiczenia wykonywane regularnie poprawiają sylwetkę i rzeźbią figurę. Ciało jest sprężyste a skóra jędrna, więc można bez żenady założyć szorty lub obcisłą sukienkę nie przejmując się czy trzeba pod nią założyć majtki wyszczuplające, czy nie.