Zanim zaczniesz czytać ten tekst, powinieneś wiedzieć, że dieta śródziemnomorska nie jest tylko kolejną cudowną dietą, przeznaczoną do stosowania przez jakiś czas. Jest ona bowiem doskonałym sposobem na zmianę stylu życia, gdzie prawidłowo skomponowany jadłospis, bogaty w pełne dobroczynnych składników hiszpańskie oliwki, uzupełniony regularną aktywnością fizyczną, korzystnie wpływa na jakość i długość życia.
Liczne badania i publikacje ciągle potwierdzają wpływ diety basenu Morza Śródziemnego na zdrowie człowieka – niezależnie od tego czy stosowana jest ona w Europie Południowej czy też w naszych szerokościach geograficznych. Z ciekawostek warto wiedzieć, że wywodząca się z Andaluzji kuchnia śródziemnomorska, ze względu na swoje wyjątkowe właściwości zdrowotne została wpisana na światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jednym z powodów, dla których dieta ta znalazła się w tak prestiżowym gronie jest m.in. długowieczność ludności zamieszkującej region basenu Morza Śródziemnego, która na co dzień zajada się hiszpańskimi oliwkami. Mężczyźni żyją tu ponad 78 lat, a kobiety o sześć lat dłużej.
Zasady diety śródziemnomorskiej
- Głównym źródłem tłuszczów w diecie śródziemnomorskiej są hiszpańskie oliwki, a także produkty takie, jak oliwa z oliwek, ryby morskie, orzechy, nasiona czy pestki. Dzięki spożywaniu tych smakołyków, organizm otrzymuje odpowiednią ilość kwasów omega 3-6-9.
- Zamiast soli do doprawiania dań, mieszkańcy Europy Południowej stosują olbrzymie ilości czosnku i świeżych ziół m.in. bazylii, oregano, tymianku i rozmarynu. Dzięki temu, redukują oni ilość sodu w diecie, co bezpośrednio przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, a także do obniżenia ryzyka wystąpienia nowotworów żołądka.
- Dieta śródziemnomorska charakteryzuje się także dużym spożyciem warzyw, przede wszystkim tych strączkowych: ciecierzycy, soczewicy, soi i fasoli, produktów pełnoziarnistych oraz świeżych owoców, które zastępują desery, ciasta i przekąski.
- Zwolennicy tego sposobu odżywiania, często spożywają jogurty, ryby, sery i orzechy. Do rzadkości należą posiłki z dodatkiem tłustych i czerwonych mięs, jaj oraz białego cukru.
- Kuchnia śródziemnomorska nie zna zwyczaju smarowania pieczywa masłem. Prawie żadna gospodyni nie stosuje do zup zasmażek z mąki czy dodatku śmietany – na południu Europy obowiązuje tradycja zagęszczania zup chlebem lub zmielonymi migdałami.
- Szczególnymi względami pośród napojów cieszy się w diecie śródziemnomorskiej czerwone wino oraz tradycyjnie – woda mineralna.
Jak zacząć, żeby odnieść sukces?
Zmiany w diecie i odzwyczajenie się od jedzenia, które nie dostarcza nam jakichkolwiek wartości odżywczych to nie lada wyzwanie. Większości z nas, najciężej jest zrezygnować z niezdrowych, słonych i tłustych przekąsek. Jeśli mamy skłonność do podjadania miedzy posiłkami, podczas oglądania telewizji lub w sytuacjach stresowych – warto mieć pod ręką zestaw zdrowych smakołyków, takich jak posiekane warzywa, migdały, suszone owoce, pestki dyni lub hiszpańskie oliwki. Stanowiące podstawę diety śródziemnomorskiej oliwki, mają dużo błonnika i są lekkostrawne. To idealna przekąska, która kryje w sobie niewiele kalorii – 7 oliwek to tylko 37 kcal i całe mnóstwo wartości odżywczych, kwasów oleinowych, witamin i mikroelementów. Co ważne, hiszpańskie oliwki mają o 70% mniej tłuszczu niż inne popularne przekąski, takie jak chipsy, krakersy czy popcorn.
Stosowanie diety nie musi być nieprzyjemne i uciążliwe. Skuteczne odchudzanie to przede wszystkim trwała zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia. Dlatego, warto zadbać o to, aby nasze posiłki były nie tylko dietetyczne, ale także smaczne i zdrowe, czyli zgodne z zasadami kuchni śródziemnomorskiej.