Zapewne nie raz zdarzyło Ci się słyszeć, że makaron tuczy, jedzenie późnym wieczorem dodaje kilogramów, a ograniczenie dziennych kalorii pozwala utrzymać prawidłową wagę. W dzisiejszych czasach wygląd odgrywa bardzo ważną rolę. Badania naukowe dowodzą, że osoba szczupła ma większą szansę na lepszą pracę, jest pewniejsza siebie i odnosi więcej sukcesów. Wraz ze wzrostem zainteresowania, rośnie popularność różnego rodzaju diet, specjalnych zestawów ćwiczeń czy innych sposobów na skuteczne odchudzanie.
Niestety, nie wszystkie źródła są wiarygodne, w szczególności te, które dotyczą prawidłowego odżywiania. Poniżej, przeczytaj najczęściej wymieniane mity dietetyczne i nie dopuść, aby Twój plan żywieniowy nie przyniósł Ci oczekiwanych rezultatów i wyrządził więcej szkód niż pożytku.
Mit: Śniadanie nie odgrywa ważnej roli w procesie odchudzania. Im później zjesz, tym lepiej.
Śniadanie jest jednym z najważniejszych posiłków w ciągu całego dnia, również w procesie odchudzania. Jeśli będziesz unikać wczesnego jedzenia, spowolnisz swój metabolizm. Im szybciej zjesz, tym szybciej zaczniesz spalać kalorie. Ponadto, śniadanie dostarczy Ci energii na cały dzień oraz pomoże Ci uniknąć podjadania między posiłkami.
Mit: Jeśli chcesz schudnąć, zrezygnuj z późnego jedzenia.
Jednym z najczęściej popełnianych błędów w procesie odchudzania, jest rezygnowanie z posiłków po godzinie 18. Jeśli zjesz za wcześnie, przed pójściem spać będziesz czuć głód, dając tym samym informację swojemu organizmowi, że warto odłożyć trochę zapasów, oczywiście w postaci tkanki tłuszczowej. Wieczorem zrezygnuj jedynie z ciężkich, tłustych potraw oraz posiłków bogatych w węglowodany. Nawet przed samym snem, możesz zjeść proteiny. Chude mięso, jaja, ryby czy twaróg nie tylko pomogą Ci schudnąć, ale i przyspieszą procesy regeneracji w nocy.
Mit: Im mniej posiłków zjesz, tym lepiej.
Jedzenie zbyt małej ilości posiłków w ciągu dnia, jest jedną z najczęstszych przyczyn otyłości. Zbyt rzadkie jedzenie spowalnia i rozregulowuje metabolizm oraz przyczynia się do odkładania tkanki tłuszczowej. Ponadto, jedząc mniej posiłków, zazwyczaj jemy więcej, obciążając tym samym układ pokarmowy. Ważne jest, aby jeść regularnie 5-6 mniejszych posiłków. Kluczem do sukcesu jest unikanie uczucia głodu. Jedząc często, zmuszasz swój metabolizm do pracy.
Mit: Dieta odchudzająca powinna być bogata w owoce i soki owocowe.
Owoce i soki owocowe, ze względu na dużą zawartość witamin są bardzo zdrowe. Produkty te powinny znajdować się w każdej diecie. Jednak jedzenie ich w nadmiarze i o niewłaściwych porach może w dużej mierze przyczynić się do otyłości. Zawarte w nich cukry proste, nie są sprzymierzeńcem odchudzania. Ich duża ilość w diecie, powoduje wahania glukozy, przyczyniając się tym samym, do wydzielania insuliny. Hormon ten blokuje procesy spalania tkanki tłuszczowej oraz spowalnia procesy metaboliczne. Unikaj owoców wieczorem oraz wybieraj owoce jak najmniej słodkie, w tym cytrusy.
Mit: Chcesz schudnąć, jedz jak najwięcej produktów light.
Etykieta „light” na produktach jest niestety często jedynie chwytem marketingowym. 0% tłuszczu najczęściej zostaje zastąpione dużą ilością cukru, który jest sprzymierzeńcem otyłości. Z kolei jego brak, często zastępuje się niezdrowymi słodzikami lub innymi substancjami, które dodają smaku. Ponadto, badania naukowe dowodzą, że najczęściej produkty „light”, ze względu na mniejszą kaloryczność, spożywane są w większych ilościach. Zachowaj umiar oraz nie traktuj ich jako klucz do sukcesu.
Mit: Jeśli ograniczysz węglowodany, schudniesz.
Istnieje błędne przekonanie, że wykluczenie z diety węglowodanów, pomaga osiągnąć wymarzone efekty. Węglowodany są głównym źródłem energii. Są potrzebne do wszystkich procesów zachodzących w organizmie, w tym do spalania tkanki tłuszczowej. Wybieraj złożoną postać węglowodanów. Bogatym ich źródłem jest pieczywo razowe, płatki owsiane, brązowy ryż i pełnoziarnisty makaron. Postaraj się ograniczyć ich ilość wieczorem. Całkowicie zrezygnuj z węglowodanów prostych, takich jak: produkty z białej mąki, słodycze, soki, ciasta oraz większość owocowych jogurtów.
Mit: Unikanie posiłku po treningu, przyspieszy Twój proces odchudzania.
Posiłek po zakończeniu aktywności fizycznej, obok śniadania, powinien być jedną z ważniejszych części Twojego planu żywieniowego. Do 30 minut po treningu, ważne jest aby uzupełnić utraconą energię. Posiłek ten powinien być bogaty w węglowodany, nawet w tym wypadku w prostą ich postać. Jeśli zrezygnujesz z posiłku, spalisz swoje mięśnie, pośrednio zwiększając tym samym ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. Ponadto, opóźnisz proces regeneracji i będziesz mięć problem z odzyskaniem energii i motywacji przed kolejnymi treningami.
Mit: Tłuszcze przyczyniają się do odkładania się tkanki tłuszczowej.
Często można spotkać się z opinią, że jedzenie tłuszczy przyczynia się do odkładania tkanki tłuszczowej. Jedynie jedzenie niezdrowych, nasyconych kwasów tłuszczowych, najczęściej pochodzenia zwierzęcego. Duża ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym w szczególności kwasów omega 3, nie powoduje otyłości. Kwasy omega 3 przynoszą ogromne korzyści dla zdrowia oraz uczestniczą w wielu procesach metabolicznych, w tym w spalaniu tkanki tłuszczowej. Bogatym ich źródłem są tłuste, morskie ryby, oleje roślinne, orzechy, awokado.
Mit: Jedz jedynie białe mięso.
Prawdą jest, że białe mięso jest zalecane w każdej diecie odchudzającej. Należy jednak pamiętać, że czerwone mięso również powinno znajdować się w Twoim planie żywieniowym. Należy wybierać jedynie chude jego kawałki (najlepiej polędwiczki wołowe). Prócz dużej ilości protein, znajdziesz w nim wiele potrzebnych minerałów, w tym żelaza.
Dieta, jest często kluczem do sukcesu. Aby, schudnąć, niezbędne jest zmodyfikowanie nawyków żywieniowych. Nie pozwól, aby nieprawidłowo dobrane posiłki i popełniane błędy zmarnowały Twoje wysiłki.