Dlaczego potrzebujemy suplementacji magnezu?

Magnez jest makroelementem niezbędnym do życia – to wiedzą wszyscy. Wyjaśniamy kto i w w jakich sytuacjach powinien go suplementować.

Magnez w codziennej diecie

Codzienna, zbilansowana dieta człowieka zawiera dostateczną ilość magnezu dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Albo raczej – zawierała. Wszystko z powodu nawożenia chemicznego gleby związkami, które zawierają potas. Owoce i warzywa które obecnie spożywamy często nie zapewniają dostatecznej ilości tego makroelementu.

Ponadto, konserwanty zawarte w żywności utrudniają wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego, co również przyczynia się do jego niedostatecznej podaży do naszego organizmu.

magnez

Dodatkowym czynnikiem jest nadmierne wypłukiwanie tego pierwiastka z organizmu, jak również zwiększone jego zużycie, których przyczynami może być wypijanie dużych ilości kawy, stres, stosownie antykoncepcji hormonalnej, nadużywanie alkoholu czy spożywanie nadmiernych ilości tłuszczów. W okresie intensywnego wzrastania również młodzież może mieć kłopoty z niedoborem magnezu.

Objawy niedoboru magnezu

Nasz organizm do pewnego stopnia jest w stanie regulować ilość magnezu w organizmie – jeśli jest go za dużo, usuwa go przez nerki, jeśli jest go za mało, hamuje to usuwanie. Jednak jeśli przez dłuższy czas nasza dieta nie zawiera dostatecznej ilości magnezu, pojawiają się objawy tak zwanej hipomagnezemii. Pierwszym objawem, który często jest ignorowany jest zmęczenie i gorszy nastrój. Później pojawiają się bolesne skurcze, głównie łydek, oraz u osób predysponowanych „tiki nerwowe”, czyli drganie powieki dolnej, rzadziej kącika ust. Zaczyna wypadać coraz więcej włosów a paznokcie są coraz słabsze, aż w końcu zaczynają się łamać. Mogą pojawiać się zaburzenia snu, lęki czy rozdrażnienie.

U osób starszych, zwłaszcza z pewnym stopniem niewydolności nerek, mogą pojawić się poważne zaburzenia rytmu serca.

Warto zwrócić uwagę, że ilość magnezu badana u chorych na depresję była obniżona, co może dowodzić, że hipomagnezemia ma też wpływ na powstawanie tej choroby u osób predysponowanych.

Suplementacja magnezu

Jeśli stwierdzimy u siebie lekkie objawy niedoboru magnezu, dobrze będzie przyjrzeć się swojej diecie. Często jest ona daleka od zalecanej przez dietetyków i długotrwale w połączeniu z innymi czynnikami powoduje opisane wyżej problemy. Równocześnie ze zmianą nawyków żywieniowych, możemy też podjąć suplementację dedykowanymi środkami. Dostępne dziś preparaty magnezu tj. Magne b6, Magnezin czy Neomag,mają postać tabletek klasycznych lub musujących – zależnie wygody i od osobistych preferencji. Apteki internetowe tj. Cefarm24, pozwolą zaoszczędzić nieco przy zakupie względem zwykle droższych aptek stacjonarnych, zwłaszcza kiedy myślimy o dłuższej suplementacji.

Pamiętajmy, aby w przypadku poważniejszych, uciążliwych objawów niedoboru magnezu, skontaktować się z lekarzem, gdyż zwłaszcza u osób starszych powikłania wynikające z tych zaburzeń mogą wymagać podjęcia dodatkowych działań i specjalnego leczenia.