Wśród wielu terminów medycznych coraz częściej pojawiającym się jest osteopatia. Zazwyczaj niewiele nam to mówi i nie potrafimy tego skojarzyć z prawidłowym znaczeniem. W skrócie osteopatia to holistyczna metoda leczenia – czyli taka, która podchodzi do ciała jako całości, a nie skupia się tylko na poszczególnych jego częściach czy organach. Co warto jeszcze wiedzieć o osteopatii?
Czym jest osteopatia?
W najprostszych słowach można powiedzieć, że osteopatia jest metodą leczenia, która polega na stawianiu diagnozy za pomocą dotyku i badania manualnego. Co ciekawe, osoby zajmujące się leczeniem w taki sposób, sądzą, że organizm w dużej mierze jest w stanie sam się regenerować – wystarczy go tylko w odpowiedni sposób stymulować. Leczenie tego typu ma swoje początki już w XIX wieku, a za ojca osteopatii uznaje się Andre Taylora Stilla. Był on też założycielem pierwszej placówki kształcącej w tym fachu – Amerykańskiej Szkoły Osteopatii. W Europie pierwszymi osobami – doktorami osteopatii byli założyciele szkoły w Londynie. W Polsce natomiast ta metoda leczenia dotarła późno, bowiem pierwszy raz rozpoczęto szkolenia z tej dziedziny po 2000 roku.
Po co leczyć się osteopatycznie?
Powodów, dla których warto leczyć się osteopatycznie, jest kilka. Przede wszystkim jest to wywołanie pożądanych zmian w metabolizmie organizmu, zmian biochemicznych oraz ulepszenie krążenia krwi. Ze względu na swoją filozofię, osteopatia duży nacisk kładzie na wzmocnienie zdolności organizmu do samoleczenia. Kolejnymi celami leczenia osteopatycznego jest ogólnie poprawienie kondycji organizmu poprzez usunięcie barier, ograniczeń, nadmiernego napięcia w obrębie mięśni czy innych tkanek oraz poprawienie funkcjonowania podstawowych czynności fizjologicznych.
Jakich technik używa się przy osteopatii?
Osteopatia rządzi się kilkoma podstawowymi prawidłami, które mają bezpośredni wpływ na sposób wpływania na ludzkie ciało.
- Organizm ludzki stanowi jedność. Nie należy skupiać się na problemach pojedynczych organów, ale na całym ciele. Tylko wtedy jesteśmy w stanie nad nim panować i kierować jego leczeniem.
- Budowa ciała oraz zachodzące w nim procesy są wzajemnie powiązane zarówno w płaszczyźnie strukturalnej jak i duchowo-psychicznej. Psychika odgrywa ważną rolę w osteopatii.
- Organizm posiada własne mechanizmy samoleczenia i autoregulacji. Wystarczy o nie odpowiednio dbać oraz nie hamować ich. Należy stworzyć barierę ochronną, która będzie izolować nas od stresów.
- Procesy lecznicze wynikają z powyższych trzech zasad. Tylko kiedy połączymy powyższe trzy zasady będziemy mogli poznać prawdziwe skutki osteopatii.
Wśród metod leczenia możemy zauważyć: odruchy Chapmana, punkty spustowe, techniki czynnościowe, zrównoważone napięcie więzadeł, techniki energii mięśniowej, techniki stawowe, uwalnianie mięśniowo – powięziowe, techniki pompy limfatycznej, techniki trzewne i wiele innych.
Pomimo, iż wiele osób nie ma zaufania do takich działów medycyny jak osteopatia, to jednak zdobywa ona coraz więcej zwolenników. Jeżeli więc tylko jesteśmy otwarci na nowe rozwiązania, to warto skorzystać z takiej formy leczenia i przekonać się na własnej skórze czy jest ona skuteczna.