Dokucza ci ból brzucha po siłowni lub bieganiu?

Ostry kłujący ból w boku, który pojawia się podczas wysiłku bardziej kojarzy się z przypadłością wieku dziecięcego, kiedy po obfitym obiedzie nie tracąc zbędnie czasu, od razu wychodziło się na podwórko pobawić się z innymi dziećmi. Ale dolegliwości bólowe w okolicy podżebrowej lub w dole brzucha dotyczą również dorosłych.

Ból w trakcie biegania

Napad bólu, który przeszywa nas za każdym razem kiedy wychodzimy pobiegać, potrafi mocno zniechęcić do dalszych treningów, szczególnie początkujących. Nie jest to związane, jak może się wydawać, z brakiem kondycji i złym odżywianiem, aczkolwiek lekarze nie są pewni wszystkim przyczyn jego występowania.

Ból brzucha podczas biegania to najczęściej efekt naciągniętej krezki. Krezka to część otrzewnej na tylnej ścianie brzucha, który podtrzymuje jelita. Kiedy się naciąga, powoduje skurcz mięśnie gładkich jelita, a to wywołuje wrażenie ostrego bólu przeszywającego bok. Oprócz tego wyjaśnienia lekarze skłaniają się również ku innym przyczynom takim jak:

  • Zbyt słabymi mięśniami podtrzymującymi przeponę
  • Słabym ukrwieniem przepony
  • Odpływem krwi do żołądka w trakcie procesu trawienia
  • Nieprawidłowościami w funkcjonowaniu przepony
  • Przepełnionym jelitem

Przyczyn może być wiele, skutek jest ten sam czyli wystąpienie kolki. Kolka to gwałtowny skurcz mięśni gładkich w obrębie jamy brzusznej. Może być równie dobrze objawem samym w sobie, a może być zwiastunem poważniejszej choroby.

Jeśli już kolka dopadnie cię podczas biegania, pamiętaj:

  • Nie siadaj i nie kucaj
  • Przystań, weź głęboki oddech i zrób skłon wypuszczając powietrze. Powtórz do ustania kolki.
  • Przystań i uciśnij miejsce tuż pod żebrami skąd promieniuje ból.
  • Zatrzymaj się i popracuj przeponą. Wciągaj i wypinaj brzuch.

A może to Zespół Jelita Drażliwego?

Jeśli ból brzucha dokucza ci częściej, niż podczas wysiłku fizycznego, a dodatkowo występuje częsta biegunka lub odwrotnie, zaparcia. Jeśli czujesz wyraźną ulgę po wypróżnieniu, a samo wypróżnienie ma miejsce nawet kilka razy dziennie, być może cierpisz na Zespół Jelita Drażliwego. Objawy tego schorzenia mogą się pojawiać po wysiłku, ale również po zjedzeniu określonych grup produktów. Lekarze nie są do końca pewni jakie są przyczyny powstawania tego zespołu jednak obecnie uważa się, że jest to choroba autoimmunologiczna.

Objawy często są tak dotkliwe, ze obniżają komfort życia chorego. Zadaj sobie następujące pytania:

1. Czy zauważyłeś zmiany w częstości wypróżnień? Jest ich mniej lub zdecydowanie więcej?

2. Czy masz często wrażenie przepełnienia i dodatkowo towarzyszą temu wzdęcia lub gazy?

3. Czy po wypróżnieniu odczuwasz wyraźną ulgę?

4. Czy ból w dole brzucha pojawia się po sytuacji stresującej lub w trakcie napięcia psychicznego?

5. Czy przechodziłeś badania diagnozujące schorzenia układu pokarmowego, ale nic one nie wykazały?

Jeśli odpowiedź jest twierdząca na przynajmniej jedno z tych pytań prawdopodobnie cierpisz na ZJD po angielsku IBS. Nie martw się. Dolegliwość ta dotyczy wielu milionów osób na świecie. Leczenie tego schorzenia bazuje na leczeniu objawów. Ból wywołany jest przez skurcze mięśni gładkich, najlepiej więc zaopatrzyć się w leki rozkurczowe. Biegunkę czy zaparcia leczyć dedykowanymi środkami, oraz zmienić sposób odżywiania, bazując na obserwacji swojego organizmu.

Jak zapobiegać i leczyć?

Jeśli kolka pojawia się podczas wysiłku na siłowi lub w trakcie biegania, warto zastanowić się czy odczekaliśmy odpowiednio długo po ostatnim posiłku. Niektórym wystarczy godzina, a niektórzy z konieczności muszą biegać na czczo. Oprócz wprowadzenia zmian w diecie warto również wprowadzić do treningów ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie brzucha. Rozwiązaniem są też leki dostępne bez recepty, które szybko i skutecznie uwolnią od skurczu. Takim lekiem jest na przykład Buscopan. Warto również zredukować stres oraz dbać o odpowiednie nawodnienie. Chcesz wiedzieć więcej o leczeniu kolki? Zajrzyj tu: http://www.buscopan.pl/o_bolu_brzucha/zespol_jelita_drazliwego/objawy.html. To także świetny sposób na leczenie bólu żołądka, bezpieczny dla naszego organizmu.