Wiele ciężarnych kobiet pyta swojego lekarza, czy może wykonywać ćwiczenia ruchowe i czy aktywność fizyczna jest bezbieczna dla rozwijającego się malucha. Oczywiście wszystko zależy od przebiegu ciąży, ale jeśli mama i dziecko czują się dobrze, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań – co więcej – aktywność w okresie ciąży jest wręcz wskazana i polecana.
Oczywiście dla własnego bezpieczeństwa nie powinnyśmy rozpoczynać treningu w domu. Warto udać się do klubu fitness, gdzie profesjonalny instruktor lub instruktorka pokażą nam zestaw ćwiczeń dedykowanych paniom w ciąży i w trakcie zajęć będą czuwać nad techniką ich wykonywania. Instruktor pomoże też ułożyć bezpieczny plan treningowy.
Ćwiczenia dla ciężarnych – jakie są najbezpieczniejsze?
Najlepszy wybór dla przyszłych mam to ćwiczenia indywidualne – np. taniec, który oprócz relaksu jaki zapewnia mamie, sprawia ogromną przyjemność maleństwu.
Bardzo dobrym pomysłem jest też aqua aerobik i pływanie. To świetne remedium na bolący kręgosłup.
Coraz bardziej popularna staje się także joga dla ciężarnych. Wykonywane ćwiczenia pozwalają poruszyć te partie mięśni, które ułatwią poród.
Wskazane są też ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia z piłką i pilates – wszystko indywidualnie dostosowane do kondycji przyszłej mamy i zaawansowania ciąży.
Jakich treningów najlepiej unikać? Oczywiście sportów walki. Ponadto bardzo ostrożnie należy podchodzić do jazdy na rolkach, łyżwach, czy rowerze, ponieważ łatwo o upadek.
Jeśli chodzi o bieganie, to jeśli kobieta regularnie biegała przed ciążą, może kontynuować treningi, zmniejszając jednak ich intensywność i częstotliwość. Zależnie od kondycji, z joggingu powinno się zrezygnować do końca drugiego trymestru.
Ćwiczenia dla kobiet w ciąży – co ćwiczyć w kolejnych trymestrach?
Każdy etap ciąży, ale też dotychczasowa aktywność fizyczna pozwala kobiecie na innego rodzaju aktywność, dlatego warto dostosować ją do warunków, jakie daje ciało.
W pierwszym trymestrze nie należy się zbytnio forsować. W tym czasie najłatwiej o poronienia, dlatego każdą aktywność należy konsultować z lekarzem. Dozwolony jest spacer i stretching.
W drugim trymestrze warto zacząć chodzić na basen, jogę czy pilates. Można również tańczyć i wzmacniać mięśnie – oczywiście bez zbędnego forsowania!
Trzeci trymestr to przede wszystkim ćwiczenia rozciągające, stabilizujące i oddechowe, które ułatwią poród. W ostatnich tygodniach ciąży, zalecane są ćwiczenia relaksacyjne. Jeśli będą wykonywane regularnie i prawidłowo, poród powinien być krótszy i lżejszy.