Co roku na początku stycznia wielu z nas stara się podsumować miniony rok i wprowadzić mniej lub bardziej drastyczne zmiany w życiu. Jednym z najczęściej podejmowanych postanowień noworocznych jest obietnica zrzucenia kilku kilogramów i zmiana stylu odżywiania. Co zrobić, by wytrwać w tym zamierzeniu i osiągnąć założony cel?
Podsmażane pierogi, majonezowe sałatki i panierowana ryba, a na deser kilka kawałków ciasta – któż z nas potrafił odmówić sobie tych pyszności przy świątecznym stole? Kilka dni później, tuż przed zabawą sylwestrową, zakładając wieczorową kreację i przeglądając się swojemu odbiciu w lustrze przeżywamy szok – co najmniej kilka centymetrów więcej w biodrach i talii. Wielu z nas obiecuje sobie wówczas, że od Nowego Roku przejdzie na ścisłą dietę, ograniczy spożycie produktów wysokokalorycznych i zacznie uprawiać jakiś sport. Często jednak już po kilku dniach lub tygodniach nasze samozaparcie ulega znacznemu osłabieniu, a zimowa aura – niskie temperatury i szybko zapadający zmrok, skutecznie odstręcza od fizycznej aktywności. Jest jednak kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą nam ograniczyć wyrzuty sumienia i dotrzymać danego sobie słowa.
Przede wszystkim musimy wyznaczyć sobie konkretne i realne cele. Zamiast ogólnego postanowienia zrzucenia wagi – określmy jaki efekt nas usatysfakcjonuje i w jakim czasie może to nastąpić. Pamiętajmy, by założenia były racjonalne i osiągalne dla naszego stylu życia i doświadczeń z poprzednich lat. Nie zakładajmy spektakularnych wyników – np. utraty kilkunastu kilogramów w ciągu zaledwie paru miesięcy. Znacznie bezpieczniejsza jest technika małych kroczków – zacznijmy od ograniczenia słodyczy i fastfoodów, postanowienia zjadania ostatniego posiłku do 2000 i wprowadzenia do codziennego menu owoców i warzyw. Nie musimy rezygnować ze słodkich i słonych przekąsek, jednak zamiast batoników, paluszków i chipsów wybierzmy zdrowe i bogate w wartości odżywcze suszone plasterki warzyw i owoców, np. Crispy Natural, dostępne w poręcznych paczuszkach w kilku odmianach – jabłka, marchwi, pomidora, buraka i truskawki. Pamiętajmy też o wypijaniu co najmniej 1,5 litra niegazowanej wody dziennie.
Wprowadzając zmiany w codziennej diecie nie możemy również zapomnieć o zwiększeniu aktywności fizycznej. Systematyczny wysiłek wzmacnia bowiem nasz organizm, wspomaga przemianę materii i idealnie kształtuje sylwetkę. Wybierzmy taki rodzaj sportu, który sprawi nam przyjemność, a my nie będziemy musieli zmuszać się do regularnych ćwiczeń. Jeżeli uwielbiamy pływać – wybierzmy basen, możemy też zacząć biegać lub maszerować słuchając przy tym ulubionej muzyki lub wybrać zajęcia aerobowe z bogatej oferty klubów fitness. Jeśli dana aktywność sprawia nam zbyt wiele trudności lub nie odczuwamy przyjemności w trakcie jej wykonywania – nie katujmy się, tylko czym prędzej wybierzmy coś innego, by nie dopuścić do zupełnego zniechęcenia. Najszybsze i najbardziej trwałe rezultaty osiągniemy łącząc racjonalne żywienie i odpowiednią dawkę wysiłku fizycznego. Jeśli wyznaczymy sobie realne cele i konkretne sposoby ich realizacji postanowienia noworoczne mogą okazać się dobrym sposobem wprowadzenia zmian w codziennym życiu, o których myślimy od dawna, lecz zawsze odkładaliśmy je na później. Pamiętajmy jednak o tym, by nasze założenia były rozsądne i długoterminowe – tylko wtedy mamy bowiem szanse na osiągnięcie sukcesu.