Grzybica pochwy – jak sobie z nią poradzić?

Czujesz pieczenie, świąd lub ból okolic intymnych? Masz nieprzyjemne upławy? Niewykluczone, że zaatakowała Cię grzybica. To dość powszechna dolegliwość. Szacuje się, że blisko 80% kobiet zmagało się z nią przynajmniej raz w życiu. Jak sobie z nią poradzić? Zdradzamy skuteczne sposoby.

fotolia_115884875_subscription_monthly_m

Co jest przyczyną grzybicy pochwy? Najczęściej odpowiedzialne są drożdżaki z rodziny Candida. Grzybica atakuje, gdy zostaje zachwiana naturalna flora bakteryjna. Powodów tego zachwiania może być wiele, między innymi antybiotykoterapia, antykoncepcja, cukrzyca, obniżona odporność organizmu, długotrwały stres, nieodpowiednia higiena, ale również zbyt częste podmywanie się czy infekcje bakteryjne. Najbardziej narażone na zakażenie są kobiety w okresie menopauzy i podczas ciąży, jednak grzybica może zaatakować każdą z nas.

Choroby nie można bagatelizować, bo może prowadzić do groźnych powikłań. Nieleczona grzybica może atakować kolejne organy.

Krok pierwszy – rozpoznanie

Jeśli tylko zauważysz u siebie objawy, które mogłyby wskazywać na grzybicę pochwy, czym prędzej udaj się do lekarza. Nawet jeżeli samodzielnie uda Ci się chorobę przegonić, to nie znaczy, że z nią wygrałaś.

Jeśli wydzielina z pochwy będzie biała i grudkowata, a przy tym poczujesz słodkawy zapach drożdży, to może sugerować, że doszło do zakażenia. Upławom mogą towarzyszyć takie dolegliwości jak: ból, świąd lub pieczenie, które nasilają się podczas stosunku. Bywa, że grzybica nie daje żadnych objawów, dlatego bardzo ważne jest regularne odwiedzanie ginekologa.

Krok drugi – skuteczne leczenie

W pierwszej kolejności, jeszcze przed wizytą u ginekologa, zastosuj probiotyk dopochwowy. Ulgę przyniesie między innymi sprawdzony invag. Więcej o jego działaniu przeczytasz na www.invag.pl. Dolegliwości złagodzi również podmywanie się naparem z rumianku czy roztworem nadmanganianu potasu. Nie zaszkodzą również irygacje z dostępnych w aptekach środków. Na nie jednak trzeba uważać. Zbyt częste mogą jeszcze bardziej zaburzyć florę bakteryjną.

Jak najszybciej umów się również na wizytę do swojego ginekologa. Lekarz prawdopodobnie zleci posiew, aby określić, z jakim rodzajem grzybów masz do czynienia. To konieczny etap, jeśli leczenie ma być skuteczne. Zaleczenie grzybicy wcale nie oznacza wyleczenia choroby. Niestety, zakażenie lubi powracać, dlatego bardzo ważne jest dobranie odpowiednich leków.

Krok trzeci – profilaktyka

Jeśli wygrasz z grzybicą pochwy, nie oznacza to, niestety, że infekcja nie powróci. Przestrzegaj kilku zasad, a uchronisz się przed chorobą. Dbaj o higienę intymną – podmywaj się 2 razy dziennie. W czasie antybiotykoterapii stosuj probiotyki, noś przewiewną, naturalną bieliznę, staraj się unikać publicznych toalet i kąpieli w jacuzzi.

Jak wspominaliśmy, grzybica pochwy często przytrafia się kobietom w ciąży. W tym okresie warto szczególnie uważać i stosować się do powyższych zaleceń. Jeśli dopiero planujesz ciążę, sprawdź kalkulator dni płodnych na kobiecosc.info