Aparat do elektrokardiografii (EKG) został wynaleziony przez Willem Einthovena, holenderskiego fizjologa w 1903 r. W roku 1924 otrzymał nawet Nagrodę Nobla za ten wynalazek. Od tego czasu maszyny do EKG stały się standardowym wyposażeniem każdego szpitala.
Ponieważ choroby układu krążenia związane najczęściej z chorobą serca są nadal najczęstszą przyczyną zgonu w Polsce, badania EKG są jednym z najczęściej wykonywanych badań w medycynie. W niniejszym artykule przyjrzymy się zasadom działania tego sprzętu.
EKG czyli Elektrokardiografia to metoda obrazowania wykorzystywana w diagnostyce chorób kardiologicznych. Polega ona na rozpoznawaniu zmienności potencjału elektrycznego wytwarzanego przez serce. Do przeprowadzenia badania niezbędny jest elektrokardiograf, inaczej znany jako aparat EKG.
Sprzęt do EKG
Pierwsze urządzenie do EKG powstało ponad sto lat temu. Chociaż od tamtej pory zostało ono oczywiście unowocześnione, to zasada jego działania jest taka sama. Podstawą funkcjonowania elektrokardiografu jest galwanometr, który wraz z dwiema elektrodami umieszczanymi na ciele tworzy obwód elektryczny (odprowadzanie). Prąd, który przez niego przepływa od wyższego do niższego napięcia sprawia, że wychyla się wskazówka galwanometru. Odchylenie to, tworzy krzywą elektrokardiograficzną, która jest przedstawiana na elektrokardiogramie w postaci wydruku z aparatu EKG lub w postaci krzywej, którą można oglądać na monitorze urządzenia.
Na stronie https://www.philips.pl/healthcare/solutions/diagnostic-ecg/diagnostic-ecg można zapoznać się dobrą selekcją aparatów EKG.
Badanie EKG
Badanie elektrokardiografem to podstawowe badania w diagnostyce chorób kardiologicznych. Jego wykonanie jest tanie i nieskomplikowane. Pacjent może liczyć też na pełen komfort podczas jego przeprowadzania. Niestety, czasami zdarza się, że EKG nie pozwala na stwierdzenie niektórych chorób. W przypadku wystąpienia wątpliwości, co do jego wyników, zaleca się przeprowadzenie u chorego testu wysiłkowego lub wykonanie ECHA serca.
Warunki badania
Podczas wykonywania EKG, szczególnie należy zadbać o odpowiednie warunki, które pozwolą na uzyskanie wysokiej jakości zapisu. Gabinet powinien być wyciszony i posiadać optymalnie ustawioną temperaturę, która nie wpłynie na drżenie mięśni pacjenta. Zaleca się, aby osoba badana znajdowała się w pozycji leżącej, a elektrody ściśle przylegały do jej ciała. W trakcie pomiaru należy zachować ciszę oraz przestać się poruszać. Istotny jest również stan techniczny sprzętu do EKG. W starych urządzeniach może dojść do zakłóceń, które nie pozwolą lekarzowi na odpowiednią ocenę stanu zdrowia pacjenta. Ocenić wyniki badania może zarówno lekarz internista, jak i kardiolog.