Dni płodne u kobiety przypadają w czasie samej owulacji, wtedy następuje szczyt płodności; wyznaczamy je także kilka dni przed i po jajeczkowaniu. Jak prawidłowo je obliczyć?
Cały cykl miesiączkowy trwa przeciętnie 26-30 dni, a składa się z kilku faz. Rozpoczyna się menstruacją, czyli krwawieniem, które wskazuje nam na pierwszy dzień cyklu. Krwawienie to jest procesem usuwania z organizmu kobiety złuszczonej błony śluzowej macicy wraz z krwią. Szacuje się, że podczas jednej miesiączki wydala się około 30 ml krwi. Faza ta trwa około 4-6 dni, choć jest to bardzo indywidualna kwestia każdej kobiety. Po niej następuje czas względnej niepłodności, której, ponownie, czas trwania jest bardzo różny, a u niektórych kobiet, których cykl jest bardzo krótki, nie występuje w ogóle. Szyjka macicy w tym czasie jest zamknięta, wydzielina jest bardzo skąpa lub w ogóle się nie pojawia. W połowie cyklu dochodzi do owulacji (jajeczkowania). Jest to czas, w którym istnieje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Samo jajeczkowanie to uwolnienie dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka Graafa, która jest gotowa na zapłodnienie. Obserwując organizm, kobieta w tym czasie zauważy pojawienie się w dużych ilościach przejrzystego, lepkiego śluzu, może odczuwać bóle brzucha, szczególnie kłujące bóle jajników, szyjka macicy się rozwiera, temperatura ciała może być lekko podwyższona, a piersi bardzo czułe na dotyk. Choć dojrzała komórka jajowa obumiera po kilkudziesięciu godzinach, okres dni płodnych wydłuża się ze względu na dłuższą żywotność plemników. Badania wskazują, że dni płodne, czyli największe prawdopodobieństwo zagnieżdżenia się zygoty, trwają kilka dni, 2-3 dni przed owulacja, w dniu owulacji oraz do dwóch dni po niej. Kolejną fazą jest czas niepłodny, który trwa aż do kolejnej miesiączki.
Należy zwrócić uwagę na to, że istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na przesunięcie się terminu owulacji czy długości całego cyklu, a czynnikami tymi są, na przykład: infekcje i przeziębienia, stres, duży wysiłek fizyczny, przyjmowanie antybiotyków, odchudzanie i restrykcyjne diety oraz zaburzenia hormonalne.
Prawidłowe wyliczenie dni płodnych i samoświadomość kobiety, w którym etapie cyklu się znajduje, ma ogromny wpływ na planowanie swojego życia rodzinnego, zarówno z perspektywy osoby starającej się o dziecko, jak i tej chcącej uniknąć ciąży.
Pomocą służą nam dostępne internetowe kalendarze i kalkulator dni płodnych obliczające, w których dniach przypadają nasze dni płodne, wystarczy jedynie wpisać długość swojego cyklu, datę miesiączki, a zostanie nam wygenerowana spersonalizowana analiza całego cyklu. Należy jednak mieć na uwadze to, że korzystanie z wyliczeń, prowadzenie kalendarza, a nawet baczne obserwowanie swojego ciała nie da nam stuprocentowej pewności zabezpieczenia przed niechcianą ciążą czy gwarancji zajścia w ciążę.