Jak pielęgnować skórę niemowlaka?

Kruche i delikatne ciałko niemowlaka wymaga specjalnej opieki i równie delikatnej pielęgnacji. Na co zwrócić uwagę i jak pielęgnować naszego maluszka?

Wszyscy rodzice, a zwłaszcza Ci młodzi, świeżo upieczeni, zastanawiają się prawidłowym sposobem dbania o ciałko niemowlaczka i mają mnóstwo wątpliwości odnośnie jego pielęgnacji. I choć, najczęściej, przed pojawieniem się na świecie maluszka mają oni przeczytane wszystkie dostępne na rynku poradniki, mają wokół siebie życzliwe babcie, ciocie i kuzynki, które zawsze służą najlepszą radą, i mają wszystkie procesy pielęgnacyjne przećwiczone w szkole rodzenia, to kontakt z żywym, maleńkim ciałem bywa powodem powstania pewnego lęku i większej liczby pytań. Zderzenie z rzeczywistością i nową rolą- rodzica, nie jest proste. Jak pielęgnować niemowlaczka i jak dbać o jego higienę? Sprawdź poniżej.

Przeczytaj także na www.latopic.pl o tym, jak w specjalny sposób dbać o dziecko ze skórą atopową.

Pielęgnacja buzi

Pielęgnacja buzi noworodka nie jest zbyt wymagająca. Zazwyczaj wystarczy, gdy raz dziennie, podczas wieczornej kąpieli, przemyjesz policzki, brodę, nosek i czoło maluszka wacikiem namoczonym w przegotowanej, ciepłej wodzie. . Następnie można osuszyć ją delikatnie ręcznikiem i nałożyć krem przystosowany dla maleńkich dzieci. Oczywiście wszelkie zabrudzenia np. z pokarmu czy śliny, które pojawiają się na bieżąco w okolicy ust, należy od razu przemyć. „Mądrość ludowa” radzi, by przemywać buzię niemowlaka rumiankiem, jednak napar z rumianku może powodować alergię skórną i nie jest zalecane, by używać czegoś innego niż ciepłej wody. Sprawdź, jak objawia się alergia u dzieci.

Pielęgnacja włosów

W okresie niemowlęcym, a nawet do czasu ukończenia kilkunastu miesięcy życia, dziecko nie posiada za wiele włosów. Nie trzeba myc główki specjalnym szamponem, w zupełności wystarczy, gdy przemyjesz ją delikatnym mydełkiem lub płynem, w którym dziecko bywa kąpane. Częstotliwość mycia główki to średnio raz, dwa na tydzień. Jeżeli dziecko jest szczególnie potliwe, to oczywiście główkę należy myć wedle potrzeb.

Pielęgnacja pępka noworodka

Pępek jest bardzo newralgicznym punktem na ciele noworodka. Należy o niego odpowiednio dbać i pielęgnować. Kikut odciętej po porodzie pępowiny jest początkowo jasny i miękki, a z czasem staje się twardy i przybiera kolor czarny. Potrzebuje około dwóch tygodni, by się wygoić. Czas ten powinien być świadomą pielęgnacją pępka, co ułatwi proces gojenia. Ważne jest, by docierało do miejsca pępka powietrze, nie zaleca się, by przyciskać go pieluszkami. Niezwykle ważne jest kilkukrotne w ciągu doby przemywanie rany sterylnymi gazikami nasączonymi roztworem spirytusu. Podczas kąpieli nie można zamaczać kikuta, nieprawidłowe dbanie o niego może skończyć się zakażeniem, wtedy skóra wokół rany stanie się czerwona, a nawet może zacząć wypływać z niego krew lub ropa.