Jak poradzić sobie z bólem brzucha?

Podczas starań o szczupłą sylwetkę wiele osób często napotyka problem w postaci bólów brzucha, które potrafią skutecznie odciągnąć nas od ćwiczeń. By zadbać o swoją motywację i skuteczność w utrzymaniu linii, istotne jest by pozbyć się potencjalnych wymówek.

Brzuch pełen problemów

Przyczyn bólu brzucha, które łatwo ze sobą pomylić jest bardzo dużo – zwłaszcza, że niektóre mogą występować wraz z innymi potęgując uczucie dyskomfortu. Taką sytuację obserwujemy często u kobiet, których bóle menstruacyjne można bardzo łatwo pomylić z innymi dolegliwościami. Biegaczki szczególnie narzekają na miesiączki, które uniemożliwiają trening ze względu na dużą bolesność. Ciąża również jest stanem, w którym wzmożona aktywność fizyczna jest utrudniona i wręcz niewskazana, ponieważ nieodpowiednia może prowadzić do poronień. Najczęściej jednak do czynienia mamy u obu płci z niestrawnością lub kolką.

Zrozumieć kolkę

Choć z niestrawnością statystycznie większość Polaków potrafi sobie doraźnie poradzić lekami na zgagę, wzdęcia, wspomaganie perystaltyki jelit i innymi dostępnymi bez recepty, nadal niewiele osób wie jak radzić sobie z kolką. Wynika to z faktu, że wiele osób nie rozumie z czego wynika ból i jak można mu przeciwdziałać. Zazwyczaj spotykamy się z kolką brzuszną pojawiającą się przy gwałtownych ruchach lub podczas wymagających ćwiczeń wykonywanych zaraz po posiłku. Takie czynności powodują skurcz mięśniówki gładkiej jelit w wyniku naciągania się krezki –fałdu cieniutkiej błony surowiczej utrzymującej narządy wewnętrzne oraz doprowadzającej i odprowadzającej z nich krew. Skurcz ten powoduje natychmiastowy wyrzut dużej ilości krwi do śledziony, która rozciągając się drażni nerwy torebki śledzionowej. Właśnie dlatego w przeciwieństwie do pozostałych bólów brzucha kolkę łatwo rozpoznać – jest wyraźnie odczuwalna w lewej okolicy podżebrowej.

Dotkliwsze choroby

Kolek właściwie jest kilka, choć ich przyczyna jest bardzo podobna – problemem jest skurcz mięśni gładkich. Przykładowo kolka nerkowa jest objawem kamicy nerkowej, wyjątkowo bolesnego schorzenia, które objawia się silnym bólem lędźwi promieniującym ku przodowi do spojenia łonowego. W tym wypadku, ze względu na dłuższą cewkę moczową to panowie są narażeni na związany z usunięciem kamienia ból porównywalny z porodowym. Zanim jednak kamień przejdzie do moczowodu i cewki, kamień może naciskać na ściany pęcherza moczowego i wywoływać kolkę. Inny rodzaj kolki jest przykładem powodującą ból brzucha dietą. Kolka wątrobowa jest spowodowana przyjmowaniem dużej ilości tłustych i smażonych pokarmów, które wywołują z kolei kamicę pęcherzyka żółciowego. Tu kamień zatykający otwór, którym wyprowadzana jest żółć do przewodu żółciowego wywołuje bolesność prawego podżebrza i górnej części brzucha. Znów mówimy o skurczach mięśni gładkich, tym razem pęcherzyka żółciowego, który usilnie próbuje wypompować nadmiar zebranej cieczy.

Na wszystko znajdzie się rada

Mając do czynienia z kolkami kiepskim pomysłem jest stosowanie zwykłych leków przeciwbólowych – zwłaszcza jeśli planujemy aktywnie spędzać czas. Leki te zawierają substancje, które powodują senność i zniechęca nas do jakiegokolwiek wysiłku. Chcąc odczuć ulgę bez tego skutku ubocznego, odpowiednim lekiem jest buscopan, którego substancja aktywna nie przekracza bariery krew-mózg oraz działa bezpośrednio na przyczynę bólu, czyli skurcze. Pamiętajmy jednak, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego ważne jest zdrowe odżywianie na co dzień. Na stronie http://www.nabolbrzucha.pl/jak-radzic-sobie-z-bolem/dieta.html znajdują się liczne przepisy na smaczne dania, których obecność w naszej diecie pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek.

Z taką wiedzą żadne bóle brzucha nie powinny już przeszkodzić Ci w kontynuowaniu ćwiczeń i utrzymaniu wymarzonej sylwetki. Oczywiście przewlekłe bóle brzucha zawsze konsultuj z lekarzem – nie życzymy nikomu kamicy czy zapalenia. Nawet jeśli to niewielka dolegliwość warto zasięgnąć porady specjalisty.