Jak prawidłowo troszczyć się o stopy? 10 częstych błędów

Problemy ze stopami są coraz powszechniejsze. Co ważne, dotykają nie tylko osób, które w naturalny sposób są na nie narażone – dużo poruszających się pieszo, mających stojącą pracę, zmagających się z nadwagą lub walczących ze schorzeniami powodującymi choroby tej części ciała. Co znamienne, w wielu przypadkach okazują się one skutkiem niewłaściwej pielęgnacji. Przedstawiamy listę 10 błędów, które mogą doprowadzić do powstawania problemów.

1. Złe piłowanie paznokci

Chodzi przede wszystkim o użycie nieprawidłowego pilnika – zwłaszcza metalowego. Ten może przyczynić się nie tylko do pogorszenia kondycji paznokci, ale też niszczyć otaczające tkanki. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pilnika szklanego bądź mineralnego.

2. Złe obcinanie paznokci

Do skrócenia paznokci zwykle używamy nożyczek bądź obcinacza. Warto jednak pamiętać, że w ten sposób miażdżymy paznokcie, powodując otwarte tunelów wewnątrz płytki. Te są zaś narażone na rozwój grzybów powodujących dokuczliwą i trudną do wyleczenia chorobę – grzybicę.

3. Błędy w pielęgnacji skórki

Wycinanie skórki jest powszechnym nawykiem. Nie zapominajmy jednak, że w ten sposób doprowadzamy do powstawania niewielkich ranek, przez które do skóry stóp mogą dostawać się bakterie i grzyby, prowadząc w krótkim czasie do rozwoju przykrych dolegliwości.

4. Błędy w ścieraniu naskórka

Nadmierne rogowacenie naskórka na stopach to powszechny problem. Jego wystąpienie zwykle skłania nas do jeszcze intensywniejszego ścierania martwych warstw naskórka i sięgania po coraz skuteczniejsze przyrządy. Pamiętajmy jednak, że intensywne ścieranie nie wyeliminuje tego problemu. Jest wręcz przeciwnie – naskórek będzie rogowaciał jeszcze szybciej.

5. Zła pielęgnacja skóry

Wielu z nas wydaje się, że długotrwała kąpiel stóp przynosi same pozytywne efekty. Tymczasem to najlepsza droga do pogorszenia kondycji skóry stóp. By moc cieszyć się wszystkimi dobroczynnymi skutkami, powinniśmy moczyć je nie dłużej niż trzy minuty, najlepiej korzystając przy tym z preparatów dostępnych w sklepie podologicznym lub poleconych przez specjalistę.

6. Błędy w lakierowaniu paznokci

Wybierając lakier do paznokci, koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na jego skład. Wiele preparatów – zwłaszcza tych z najniższej półki cenowej – zawiera substancje takie jak toluen, TPHP czy formaldehyd, które są toksyczne nie tylko dla skóry stóp, ale dla całego organizmu.

7. Źle dobrane obuwie

Modne klapki lub szpilki mogą przyczyniać się do rozwoju wielu wad budowy stóp – warto więc ich unikać, zamiast nich wybierając wygodne buty wraz z wkładkami ortopedycznymi dobranymi przez specjalistę. Nie bez znaczenia jest też materiał, z którego wykonane są skarpety. Najlepszym wyborem będą modele z bawełny z domieszką materiałów syntetycznych poprawiających ich właściwości.

8. Unikanie pomocy specjalistów

Dotyczy to przede wszystkim samodzielnego usuwania odcisków – zarówno za pomocą ostrych narzędzi, jak i plastrów z kwasem salicylowym. O problemach wynikających z pierwszego działania nie musimy chyba mówić. Plastry natomiast mają tendencję do przesuwania, przez co kwas działa na zdrową, delikatną skórę, prowadząc do rozwoju stanów zapalnych.

9. Zwlekanie z wizytą u podologa

Wielu pacjentów dość szybko orientuje się, że z ich stopami dzieje się coś złego. Niestety, zamiast udać się do specjalisty lub odwiedzić sklep podologiczny i dobrać odpowiedni produkt, zwleka z wizytą, doprowadzając tym samym do pogłębienia schorzeń. Szybka reakcja i konsultacja z podologiem może zapobiec wielu przykrym skutkom.

[obraz_1]

10. Diagnozowanie się na własną rękę

Jeszcze groźniejsze okazują się próby rozpoznania i leczenia danego schorzenia na własną rękę. Nie zapominajmy jednak, że nieprawidłowo dobrane obuwie ortopedyczne lub zastosowane bez konsultacji ze specjalistą metody leczenia zwykle przynoszą efekty odwrotne do oczekiwanych i pogłębiają tylko nasze problemy.

undefined