Alpiniści to grupa społeczna, która szczególnie narażona jest na wszelkiego rodzaju wypadki. Mowa tutaj zarówno o tych, do których dochodzi podczas dalekich wypraw górskich jak i tych, które mogą się zdarzyć przy okazji wykonywania prac związanych z tzw. alpinistyką przemysłową. Warto wiedzieć jak prawidłowo zabezpieczyć się przed nieszczęściem.
Za pośrednictwem mediów bardzo często do opinii publicznej podawane są informacje o tragicznych wypadkach, które miały miejsce w górach. Często są one spowodowane zwykłą ignorancją lub brakiem odpowiedniego przygotowania. Co i rusz słyszy się o nieodpowiednio dobranym obuwiu do górskich wycieczek lub braku zabezpieczenia na wypadek gwałtownej zmiany pogody, co przecież w górach jest częste. Jednak nie tylko amatorzy górskich wycieczek popełniają błędy. Odpowiednie przygotowanie do wyprawy to absolutna konieczność również dla alpinistów!
Prawidłowe wiązanie liny asekuracyjnej do uprzęży
Jak się okazuje nawet alpinista wyposażony w profesjonalny sprzęt alpinistyczny (pętle, kaski, przyrządy zaciskowe) jest narażony na niebezpieczeństwo. Poza samym sprzętem należy bowiem go jeszcze prawidłowo użytkować. Przykładem tutaj mogą być liny asekuracyjne, na temat których znajdziemy wiele informacji w sieci. Wynika to z faktu, że wciąż dużo wypadków, do których dochodzi w górach jest spowodowane błędnym wiązaniem owej liny do uprzęży.
Istnieje kilka metod wiązania liny asekuracyjnej warto więc przed rozpoczęciem wspinaczki przetestować różne z nich w celu sprawdzenia ich wartości. Lepiej przecież poświęcić nieco czasu przed wyprawą lub rozpoczęciem prac przemysłowych by zapobiec wypadkowi.
Przygotowanie fizyczne alpinisty
Każdy komu marzy się wspinaczka górska musi pamiętać o odpowiednim przygotowaniu fizycznym przed wyprawą. Samo chodzenie po górach wymaga już przecież wzmożonego wysiłku, a co dopiero alpinistyka. Aby się przygotować kondycyjnie warto korzystać z tzw. ścianek wspinaczkowych. Jest ich w miastach mnóstwo i z pewnością każdy chętny znajdzie odpowiednią dla siebie. Jak mówią specjaliści w alpinistyce kondycja to podstawa więc należy szczególnie o nią zadbać. Warto w tym celu odstawić używki jak papierosy, które znacząco wpływają na kondycję palacza. Bieżnia na siłowni również w niczym nie przeszkodzi.
Przygotowanie psychiczne do wyprawy
Nie tylko odpowiedni sprzęt, umiejętność korzystania z niego i forma fizyczna jest ważna podczas wyprawy w wysokie góry. Warto również wziąć pod uwagę kwestie formy psychicznej. Nawet jeśli wydaje nam się, że jesteśmy twardzi i wszystko przetrzymamy nie możemy mieć pewności jak zachowamy się podczas sytuacji awaryjnej takiej jak silne zamiecie śnieżne czy ulegnięcie wypadkowi jednego z naszych współtowarzyszy wyprawy. Tutaj jednak w dużym stopniu pomaga doświadczenie nabyte podczas wcześniejszych wspinaczek. Warto więc zacząć od mniejszych celów.
Rozpoznanie miejsca wyprawy
Na koniec nie możemy zapomnieć o zasięgnięciu informacji o miejscu, do którego zmierzamy. Są to np. telefony alarmowe, kontakty do polskich placówek dyplomatycznych czy zapoznanie z terenem, tak aby w razie zbłądzenia móc sobie poradzić.