Suchy kaszel po intensywnym wysiłku fizycznym to przypadłość, która dotyczy wielu Polaków. Wbrew pozorom, nie dotyczy ona tylko i wyłącznie sportowców, ponieważ cierpieć na nią może każdy. Kaszel wysiłkowy, bo tak w skrócie można określić symptom tego typu, pojawia się zaraz po intensywnym wysiłku fizycznym, lub jeszcze w trakcie jego trwania. Przeciwdziałanie kaszlowi tego typu powinno być precyzyjne, gdyż nieprawidłowe leczenie może doprowadzić do pogorszenia się stanu chorego.
Suchy kaszel po wysiłku fizycznym
Kaszel suchy nie jest bezpośrednim objawem infekcji wirusowej. Występowanie symptomu tego typu może być bezpośrednio związane z chorobą o nazwie astma oskrzelowa. Jest to najpopularniejszy rodzaj astmy. Cierpi na nią znaczny odsetek ludzkości. Poza kaszlem wywołanym wysiłkiem, astma oskrzelowa objawia się również suchym kaszlem w nocy, świszczącym oddechem, a także dusznością. Kaszel mokry w przebiegu astmy nie występuje.
Najbardziej niebezpieczna jest duszność, gdyż chory traci wtedy całkowicie kontrolę nad oddechem, panikuje, co może doprowadzić do nawet bardzo poważnych powikłań. Należy pamiętać, że zawsze wszystko zaczyna się od niczego nie zwiastującego pokasływania. Wraz z biegiem czasu pojedyncze pokasływanie zmienia swój charakter na ostrzejszy, aż nareszcie pojawia się duszność, chory nie może oddychać i w razie nieudzielenia pomocy powstaje nie lada problem. Niezbędna jest konkretna pomoc, a także pełna świadomość tego, co aktualnie się wykonuje.
Jakie są przyczyny astmy wysiłkowej?
Medycyna nie poznała bezpośrednich przyczyn związanych z występowaniem astmy wysiłkowej. Znane są natomiast szczegółowe czynniki, które przyczyniają się do wystąpienia ataku astmy tego typu. Zaliczyć do nich można ćwiczenia, które wymagają intensywnego oddychania przez nos i usta. Z medycznego punktu widzenia, astma wysiłkowa to znaczne poszerzanie się oskrzeli. Dochodzi do tego po kontakcie z zimnym powietrzem, które znacznie przyspiesza krążenie krwi. Naczynia krwionośne są wypełnione, ale mimo to dochodzi do ich obkurczenia. Zdarzenie to jest wysoce niebezpieczne, gdyż to ono właśnie powoduje duszność, która może zakończyć się nawet śmiercią chorego.
Najcięższe ataki astmy występują wtedy, gdy chory cierpi jednocześnie na astmę alergiczną i wysiłkową. Wtedy istnieje małe prawdopodobieństwo na to, że atak ustąpi samoczynnie i konieczne jest przyjęcie leku. W wyniku ataku połączonych chorób skutki mogą być znacznie poważniejsze. Standardem przy takich atakach może być ostra duszność, sinica, a nawet utrata przytomności, co bezpośrednio oznacza, że w mózgu brakuje tlenu. Charakterystycznym objawem dwóch rodzajów astmy w komitywie jest występowanie dwóch ataków. Drugi pojawia się po kilku godzinach od pierwszego, ale jest znacznie słabszy. Osoby chore muszą szczególnie uważać podczas ćwiczeń w otoczeniu alergenów, gdyż to właśnie w takim środowisku ataki pojawiają się najczęściej.
Diagnozowanie astmy, leczenie.
Aby prawidłowo rozpoznać astmę wysiłkową, konieczne jest przeprowadzenie kontrolowanej próby wysiłkowej. Badany podczas niej wykonuje określone wcześniej czynności, aby zmęczyć organizm. Jeżeli w trakcie wysiłku wystąpią objawy, czyli między innymi suchy kaszel – należy rozpocząć odpowiednią terapię leczniczą. Wbrew pozorom, uprawianie sportu po pozytywnym zdiagnozowaniu choroby nie jest zabronione. Przed każdym wysiłkiem fizycznym chory zobligowany jest do właściwego przygotowania organizmu na przyjęcie dawki wysiłku. Odbywa się to podczas coraz intensywniejszej rozgrzewki.
Leczenie astmy odbywa się przy użyciu przeznaczonych do tego środków farmaceutycznych – http://www.mucosolvan.pl/o_kaszlu/zrozumiec_kaszel/kaszel_suchy.html. W znacznej większości są to leki wziewne, które chory musi przyjmować regularnie. Zaliczyć do nich można glikokortykosteroidy, czy antagonistów receptorów leukotrienowych.
Bez względu na to, czy dręczy Cię suchy kaszel, czy kaszel mokry – musisz rozpocząć działania. Do momentu pełnego zdiagnozowania nie masz pewności odnośnie jednostki chorobowej, która się w ten sposób objawia, dlatego należy przyjąć, że może to być nawet poważna choroba. Szczególnie ważna jest szybka reakcja po wystąpieniu suchego kaszlu, gdyż może to oznaczać nawet astmę.