Laserowe wybielanie zębów

Powszechnie uważa się, że białe uzębienie zwiększa atrakcyjność, poprawia samoocenę, a nawet pomaga wywołać pozytywne wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej. Społeczeństwo coraz chętniej inwestuje w siebie i decyduje się na zabiegi estetyczne. Ostatnio coraz popularniejsze staje się laserowe wybielanie zębów.

Przed zabiegiem

Przed zabiegiem należy wyleczyć wszystkie zęby, aby nie doszło do podrażnienia miazgi za pomocą czynników chemicznych obecnych w środkach wybielających. Ponadto należy usunąć kamień oraz oczyścić zęby z płytki nazębnej. Koniecznie trzeba pamiętać o wymianie nieszczelnych wypełnień. Jeżeli zęby są nadwrażliwe, nie zaleca się zabiegu wybielania, ponieważ wrażliwość uzębienia może się nasilić. Wcześniej warto dowiedzieć się czy nie mamy alergii na jeden ze składników wybielających.

Wybielanie zębów

Zabieg laserowego wybielania zębów trwa dość krótko, czyli około godziny. Dentysta nakłada na zęby żel, który ma za zadanie chronić dziąsła. Specjalny żel zostaje utwardzony za pomocą lampy UV. Na zęby zostaje nałożony preparat wybielający, który zostaje naświetlony przez około 15 minut. Cały zabieg polega na nałożeniu środka wybielającego trzy razy na 15 minut. Jedna sesja wybielania zębów jest w stanie usunąć przebarwienia powstałe w ciągu kilku ostatnich lat. Metoda ta szczególnie polecana jest osobom palącym papierosy, pijących gazowane napoje oraz kawę. Co ważniejsze efekt jest niemal natychmiastowy, a utrzymuje się od 6 miesięcy do 2 lat. Wszystko zależy od kolory pierwotnego zębów oraz od stylu życia.

Profilaktyka

Aby zabieg był skuteczny, a efekt utrzymywał się przez długi czas ważne jest zachowanie tzw. „białej diety”. Zęby po wybielaniu są odwodnione, a więc wchłaniają wszelakie barwniki. Aby cieszyć się pięknym uśmiechem na dłużej należy zrezygnować ze spożywania napojów takich, jak kawa, czerwone wino, cola czy inne napoje gazowane. To samo tyczy się palenia papierosów. Zaleca się, aby utrzymywać „białą dietę” przynajmniej przez 48 godzin po zabiegu. O ile nałogowiec nie jest w stanie wytrzymać bez palenia papierosów to nie powinien decydować się na wybielanie zębów za pomocą lasera, bowiem efekt może być jeszcze gorszy, niż przed zabiegiem. Po wybielaniu zębów należy w sposób szczególny dbać o higienę jamy ustnej. Warto skorzystać ze specjalnych żeli ze zwiększoną zawartością fluoru. Stosuje się je tyko raz w tygodniu.

Warto pamiętać, że nie da się wybielić zębów raz na zawsze. Nie każda metoda daje stuprocentową skuteczność i pewność. Może tak się zdarzyć, że kość ma żółte przebarwienia, których nie da się wybielić. Ogólnie konieczne są powtórne zabiegi oraz właściwy sposób odżywania się, aby utrzymać biały i atrakcyjny uśmiech. Laserowe wybielanie zębów nie jest także pozbawione wad. Preparaty do wybielania zębów mają wysokie stężenie, także może dojść do osłabienia szkliwa, podrażnienia dziąseł czy nadwrażliwości zębów.

Źródło: Stylewhite.pl – Wybielanie zębów w domu