Budowanie masy i rzeźbienie sylwetki to naprawdę wielka sztuka. Większość osób widzi tylko efekt końcowy, nie zdając sobie sprawy jak długa i ciężka droga musiała zostać pokonana przez osobę trenującą.
Patrząc na kulturystów czy nawet osoby, które regularnie korzystają z siłowni często nie zdajemy sobie sprawy, jak wielkim wysiłkiem zostały osiągnięte ich wyniki. W powszechnym odczuciu mięśnie są efektem bezmyślnego podnoszenia metalowych ciężarów.
Tymczasem trzeba mieć świadomość, że oprócz wysiłku, idealna sylwetka to także zaplanowany i rozłożony w czasie proces.
Masa, redukcja, masa…
Cały cykl prowadzący do idealnej muskularnej sylwetki zaczyna się od nabierania masy mięśniowej. Ten etap często mylony jest z prostym, zwykłym tyciem.
Tymczasem, rozrost masy mięśniowej z tyciem ma wspólnego tylko tyle, że wzrasta masa ciała. Różnica polega na tym, że źródłem wzrostu kilogramów jest większa powierzchnia włókien, a nie większa tkanka tłuszczowa.
Tym samym, etap ten wymaga odpowiedniej diety, oraz dopasowanych ćwiczeń. Chcąc zwiększyć swoją masę, konieczne jest stworzenie nadwyżki kalorycznej oraz wytężenie pracy mięśni w fazie pasywnej.
Redukcja, czyli właściwe rzeźbienie sylwetki to etap, na którym należy zmniejszyć rozmiar tkanki tłuszczowej, co pozwoli na odsłonięcie wcześniej powiększonych mięśni. Innymi słowy redukcja to po prostu szczególna forma odchudzania, która jednak na celu ma nie tyle zmniejszenie wagi ciała, co usunięcie nadmiaru tłuszczu.
Dlatego też obok ćwiczeń fizycznych, które z siłowych zamieniają się w aerobowe konieczne jest wprowadzenie właściwej diety. Zmniejszając rozmiar tkanki tłuszczowej koniecznie należy doprowadzić do deficytu kalorycznego w diecie, oraz zmniejszyć ilość węglowodanów w jadłospisie.
Motywacja
Wyjątkowość etapu, jakim jest redukcja polega na tym, że należy on do wyjątkowo wyczerpujących z uwagi na obniżoną wartość kaloryczną posiłków oraz konieczność wykonywania ćwiczeń, które są energochłonne.
Korzystania na przykład z hormonu wzrostu czy też innych środków wspomagających być może zaprowadzi szybciej do celu, ale czasem może nieść ze sobą skutki uboczne. Dlatego też, co powinno być głównym źródłem energii do działania w trakcie redukcji to silna motywacja i jasno określony cel.