Nieustannie życie w stresie, siedzący tryb pracy i brak zdrowej dawki aktywności fizycznej nie służy naszemu ciału. To rodzi bóle mięśni, powoduje gorszą jakość snu i wady postawy. Doskonałym antidotum na pojawiające się dolegliwości jest masaż klasyczny będący zabiegiem głównie relaksacyjnym.
Zalety masażu
Musimy zdawać sobie sprawę, że nasze ciało wymaga odpowiedniego rozluźnienia i dbałości. Stąd popularność masaży klasycznych stale wzrasta. To w istocie działanie o charakterze prozdrowotnym o szerokim spectrum oddziaływania.
Do głównych zalet masażu klasycznego należy przede wszystkim pozbawienie mięśni swoistej ciężkości i niezdrowego napięcia. Rozluźnienie mięśni ma bezpośredni wpływ na przeciążony układ nerwowy, który odzyskuje swój spokój. Masaż klasyczny ciała może mieć charakter pobudzający, ale też leczniczy. Jest istotnym wsparciem w działaniach fizjoterapeutycznych, a w połączeniu z aromatoterapią pomaga w leczeniu wszelkiego rodzaju uciążliwości bólowych. Jedną z najważniejszych jego zalet jest szerokie spectrum działania obejmujące wiele ważnych sfer.
Profilaktyka masażu klasycznego
Osoby, które wybierają masaż klasyczny doskonale wiedzą, że samopoczucie po zabiegu wyraźnie wzrasta i to na wielu płaszczyznach. Rzeczywiście, to dobrodziejstwo, które koi nerwy, łagodzi ból, niweluje stres, a także usprawnia.
Warto wiedzieć, że ma on szczególne znaczenie nie tylko dla naszych mięśni, dla także dla układu krążenia, układu trawiennego, czy limfatycznego. Pobudzone do działania poszczególne części ciała działają sprawniej, odzyskując swoją pierwotną witalność. Profilaktyczne wykonywanie masażu klasycznego pozwala zachować zdrowe ciało, ale też i spokojny umysł. Słusznie zaleca się go osobom prowadzącym stresujący tryb życia, jako metodę przynoszącą wyraźne ukojenie. Wykonywany regularnie, wspomaga organizm, stając się jego wyraźnym orężem.
Meandry masażu
Obserwując osoby zajmujące się zawodowo tego rodzaju masażem, z pewnością można odnieść wrażenie, że to nic trudnego. Kilka wprawnych ruchów o różnej intensywności, które działają na zmęczone partie ciała. Tak odczytywany masaż to poważny błąd.
W rzeczywistości polega on na prawidłowej sekwencji kolejnych czynności i połączeniu ich z fachowym wykonaniem. Czynnikiem, który towarzyszy zabiegowi jest odpowiednio dobrana kosmetyka, która ułatwia jego przeprowadzenie. Pierwszym etapem jest tzw. głaskanie, które ma przygotować ciało do dalszych czynności. To niejako rozgrzewka, po której następuje rozcieranie, intensywniejsze ugniatanie, uderzanie, wstrząsanie oraz wibracja. Masaż kończy się ruchami biernymi będącymi niejako ponownym wyciszeniem i utrwaleniem uzyskanych efektów.
Chcąc skorzystać z tego dobrodziejstwa, powinniśmy pamiętać, by wybrać specjalistę o odpowiednich kompetencjach. Musi to być masażysta o odpowiednim stopniu kwalifikacji. Zadbajmy o regularność zabiegów — jednorazowy będzie wyłącznie pomocą doraźną. Zarezerwujmy sobie odpowiednio dużo czasu — zabieg masażu może trwać od 30 minut do 1,5 godziny.
Artykuł powstał we współpracy z Medica Spa