Miasto… sportów?

We wtorek, 25 listopada, ruszyła kolejna edycja nocnych sprintów na orientację: Wrocław Night O-Fight. Bieg na Orientację to jedna z ponad 30. dyscyplin zakwalifikowanych do Igrzysk The World Games 2017 we Wrocławiu, która jednocześnie otwiera się na lokalną społeczność. Czy pozostałe sporty dały się wyprzedzić?

Zorientowani na wrocławian

Wrocławski Park Tołpy stał się we wtorkowy wieczór areną zmagań amatorów nocnego biegania z mapą i kompasem. Niemal 200 osób wzięło udział w pierwszym starcie 6. edycji Wrocław Night O-Fight, cyklu nocnych, miejskich sprintów skierowanych do lokalnej społeczności. Uczestnicy takich zawodów przemieszczają się po wyznaczonym terenie, zaliczając na czas kolejne punkty kontrolne. Udział w nich biorą zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy, w tym całe rodziny. Właśnie dla nowicjuszy stworzona została specjalna kategoria MIX, dzięki której zawodnicy mogą startować w grupach. Co ciekawe, organizatorzy umożliwiają także udział osób, które w trakcie trwania wyścigu znajdą się w okolicy i zechcą włączyć się do zabawy. Mają one do dyspozycji osobną trasę, bazującą na podstawach orientacji w terenie. – Idea aktywizacji lokalnej społeczności znakomicie pokrywa się z założeniami towarzyszącymi przygotowaniom do The World Games 2017 – wyjaśnia Piotr Przygoński, prezes Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego TWG 2017 – Dlatego też wsparliśmy imprezę, będącą jedną z ciekawych odsłon potencjału Biegu na Orientację, czyli dyscypliny, jaka pojawi się na Igrzyskach w 2017 roku. Zachęcając do angażowania się w rozmaite formy aktywności, nawet w ich najprostszej postaci, tworzymy solidną podstawę do wzrostu zainteresowania zdrowym trybem życia– dodaje.

fot.TWG2017_2

Orientacja na ruch

Orienteering to nie jedyny sport wchodzący coraz szerzej w naszą przestrzeń publiczną. W całym kraju odbywają się imprezy i turnieje, świadczące o wzmożonej aktywności pasjonatów poszczególnych dyscyplin, które wielu osobom do niedawna wydawały się dość egzotyczne. Wymienić tu można choćby sierpniowe Mistrzostwa Polski w Sumo w Krotoszynie czy IV Runda Pucharu Świata w Łucznictwie we Wrocławiu. Niebagatelny wpływ na popularyzację dyscypliny mają oczywiście osiągnięcia, reprezentujących ją zawodników. W Polsce możemy pochwalić się dużymi sukcesami w sztukach walki, czego wymownym przykładem są medale naszych rodaków na ostatnich Mistrzostwach Europy Muaythai w Krakowie. Wreszcie, bardzo ważnym czynnikiem sprzyjającym zaangażowaniu w ciekawe przedsięwzięcia, jest dostępność infrastruktury sportowej. W jej stopniowej rozbudowie nieoceniony udział mają takie inicjatywy, jak budżet obywatelski, dzięki któremu np. uruchomiono niedawno w stolicy Dolnego Śląska obiekt przeznaczony do uprawiania m.in. futbolu amerykańskiego czy lacrosse. Ważne, by rozwój bazy sportowej, motywowany niejednokrotnie kalendarium istotnych wydarzeń, był jednoznaczny z udostępnianiem jej dla samych mieszkańców.

Zmasowany atak

Ofensywa wspomnianych sztuk walki odbywa się nie tylko na turniejowych matach, co pokazuje, że bardzo różne mogą być drogi dotarcia do potencjalnych zainteresowanych. I tak, przedstawiciele Ju-jitsu uczestniczyli we wrześniowym maratonie wrocławskim, w ramach którego zorganizowano pokazowe treningi dla najmłodszych. Udział dzieci w zajęciach sportowych z akcentami sztuk walki w tle jest też przedmiotem akcji „Mali Wspaniali” skierowanej w swojej pilotażowej edycji do 1000 przedszkolaków z 20 placówek we Wrocławiu. W promocję przedsięwzięcia zaangażowała się Anna Lewandowska, Mistrzyni Świata w Karate Tradycyjnym, a przy tym ambasadorka Igrzysk TWG2017 – Rośnie liczba osób dbających o kondycję, a badania CBOS wskazują, że ponad 40% Polaków w zeszłym roku regularnie uprawiało sport. Dlatego warto dalej zapełniać mapę wydarzeń i obiektów sportowych, by w kolejnych latach statystyki te były jeszcze lepsze – dodaje Piotr Przygoński z The World Games 2017.