Na co zwracać uwagę wybierając obuwie sportowe?

Rodzaj podłoża, indywidualny styl biegania i dodatkowe elementy wzmacniające strukturę buta. Właściwe obuwie sportowe może pomóc, niedobrane – zaszkodzić. Jak jednak je wybierać i na co zwracać uwagę?

Kto zdecydował się na bieganie, powinien także podjąć odpowiednią decyzję dotyczącą zakupu butów sportowych. Wybór nie jest łatwy – trzeba przedrzeć się przez oferty dziesiątek producentów, setek modeli i tysiąca możliwości. A na końcu dopasować wszystko do własnych potrzeb. Warto jednak przyłożyć się do tego, ponieważ właściwe obuwie sportowe może bardzo pozytywnie wpłynąć na przyjemność z biegania. I zapobiec niebezpiecznym kontuzjom.

Punkt pierwszy: indywidualny styl biegania

Czterokrotny mistrz olimpijski Emil Zatopek biegał jak kaczka. Krzywo, nierówno i tak, jakby robił to pierwszy raz w życiu. Ale nie było na niego mocnych. Tak jak Zatopek, tak każdy ma swój indywidualny styl biegania. Wybierając obuwie sportowe dobrze jest zastanowić się nad tym, w jaki sposób stawiamy spoty, jakie kroki robimy.

Warto też spojrzeć na biegi bardziej ogólnie. Inne obuwie sportowe wykorzystywane są do biegania sprintem, wzorem Usaina Bolta, a inne do walkingu, czyli dynamicznego, energicznego marszu. Jeszcze inne sprawdzą się w czasie joggingu, kiedy biega się stosunkowo wolno, ale rytmicznie. Inne obuwie sportowe będzie też przydatne do biegu metodą Gallowaya, w której bieg przeplatany jest z marszem.

Punkt drugi: muszą dobrze leżeć

Ta dość oczywista rada dotyczy oczywiście każdego rodzaju butów. Ale jeżeli chodzi o obuwie sportowe, sprawdza się w szczególności. Dlaczego? Bo biegi i sport ogólnie, to większy wysiłek i większa intensywność w wykorzystaniu mięśni. Także – większy nacisk na komfort stawiania kolejnych kroków. Wybierając buty sportowe dobrze jest pamiętać o tym, że pod wpływem wysiłku noga lekko puchnie, a więc – za ciasne buty mogą okazać się niewygodne. Warto przymierzać buty sportowe w tych skarpetach, w których normalnie się biega. Także to pozwoli lepiej dopasować je do potrzeb.

Punkt trzeci: po czym biegasz (spodnia podeszwa i właściwa podeszwa)

Przy wyborze obuwia sportowego do biegania ważne jest także rozpoznanie podłoża, po którym się biega. Inaczej bowiem reaguje stopa i buty na asfalt, inaczej na płyty chodnikowe, a inaczej na przystosowaną do biegania bieżnię czy po prostu trawnik. W zależności od rodzaju podłoża inny powinien być rodzaj podeszwy spodniej. Przykładowo, buty na nierówne, miękkie i niestałe podłoża mają głębszy bieżnik, dzięki czemu zapewniają lepszą przyczepność.

Warto także w tym kontekście zwrócić uwagę na podeszwę właściwą, która zapewnia stabilność stopy podczas biegu i która amortyzuje uderzenia stopy o podłoże. Im twardsze podłoże, tym warstwa ta powinna być bardziej sprężysta.

Punkt czwarty: dodatkowe elementy podeszwy

W podeszwach wielu butów znajdują się dodatkowe elementy, które poprawiają warunki amortyzacji. Zwykle są to poduszki żelowe, powietrzne lub silikonowe umieszczone pod piętą i dodatkowe wzmocnienia zapobiegające zapadaniu się stopy do wewnątrz w czasie biegu. Kto zauważy, że jego stopy wykazują taką tendencję, powinien szukać butów wzmocnionych z przodu. Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe wzmocnienia w okolicach śródstopia. Te zapobiegają z kolei urazom stóp i ścięgien.

Wiele poradników podpowiada, żeby wybierając obuwie sportowe zasięgnąć rady sprzedawcy. Jest to jakiś sposób, jednak trzeba pamiętać o tym, że nigdy nie wiemy, jakie doświadczenie ma nasz konsultant. Czy sam biega? Czy orientuje się we wszystkich niuansach zagadnienia? A może to stażysta, który jest w sklepie od dwóch tygodni? Tego nie wiadomo, dlatego zawsze warto iść do sklepu uzbrojonym w odpowiednią wiedzę.

Ulryk Wilk
www.sportsales.pl