Na czym polega plastyka powłok brzucha?

Nieodpowiedni styl życia, czyli spożywanie pustych kalorii oraz brak aktywności fizycznej to główne przyczyny otyłości i nadwagi, która jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia. W związku z tym coraz większa liczba osób decyduje się na zmianę diety, jednak wiąże się to z nadmiarem zwisającej skóry na brzuchu.

Z problemem tym można sobie w bardzo prosty sposób poradzić, decydując się na zabieg plastyki powłok brzucha. Na czym polega plastyka powłok brzucha i co należy wiedzieć o tym zabiegu?

Czym jest plastyka powłok brzucha?

Plastyka powłok brzucha zwana fachową abdominoplastyką to jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgicznych polegający na wycięciu nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej z okolic podbrzusza i śródbrzusza. Obecnie coraz większa liczba osób, która utraciła dosyć dużą liczbę kilogramów, decyduje się na plastykę powłok brzucha, ponieważ jedynie w ten sposób możliwe jest pozbycie się zwisającej skóry. Osoby, które decydują się na taki zabieg, powinny jednak mieć świadomość tego, iż po operacji w okolicach brzucha z pewnością widoczna będzie blizna, zazwyczaj na całej długości.

Jakie są wskazania do zabiegu?

Zabieg plastyki powłok brzucha przeznaczony jest dla wszystkich tych osób, które zmagają się z problemem nadmiaru skóry w okolicach brzucha. Taki nadmiar może wynikać nie tylko ze zrzucenia dosyć dużej liczby kilogramów, ale może być również wynikiem rozciągnięcia skóry po porodzie. Plastyka powłok brzucha to zabieg, który daje bardzo dobre efekty, jednak jego przeprowadzenie nie jest możliwe w przypadku osób, które mają zbyt dużą nadwagę, a także u kobiet planujących zajście w ciążę.

Jak należy przygotować się do operacji?

Przed zabiegiem niezwykle ważne jest to, aby zrezygnować z palenia papierosów oraz stosowania restrykcyjnej diety, ponieważ w innym przypadku może dojść do bardzo poważnych powikłań, czego lepiej uniknąć.

Na czym polega plastyka powłok brzucha?

Plastyka powłok brzucha to zabieg, który zazwyczaj trwa od 3 do 4 godzin, jednak czas jego trwania uzależniony jest głównie od rozległości operacji i może trwać nieco dłużej. Podczas zabiegu lekarz wykonuje długie cięcie przebiegające od biodra do biodra, a także nad pępkiem (konieczne jest jego wycięcie i wszycie następnie w inne miejsce). Po przeprowadzonym cięciu chirurg odseparowuje skórę wraz z tkanką tłuszczową, doprowadzając tym samym do odsłonięcia mięśni brzucha. W następnej kolejności konieczne jest zszycie skóry, a także wszycie pępka w nowe miejsce. W tym celu konieczne jest wycięcie powyżej powstałej blizny niewielkiego otworu, w który następnie zostaje wszyty pępek.

Powikłania po zabiegu

Plastyka powłok brzucha to wbrew pozorom dosyć poważny zabieg, którego przeprowadzenie może wiązać się z określonymi powikłaniami. W niektórych przypadkach może dojść bowiem do zakażenia lub zmian zakrzepowo-zatorowych. W sytuacji, gdy po zabiegu pojawi się zakażenie, niezwykle ważne jest to, aby pacjentowi podane zostały antybiotyki, jednak konieczny może się okazać drenaż rany. Aby uniknąć zakrzepów, lekarz podczas konsultacji powinien poinformować pacjenta o konieczności zażycia leków, dzięki którym możliwe będzie zmniejszenie krzepliwości krwi. Zarówno przed, jak i po zabiegu nie należy palić papierosów oraz pić alkoholu, ponieważ w innym przypadku może dojść do problemów z prawidłowym gojeniem się ran.

Okres rekonwalescencji

Brzuch po zabiegu plastyki powłok może być obrzęknięty, jednak w ciągu kilku dni nieprzyjemne objawy powinny ustąpić. Z kolei, jeśli pojawi się ból, to najlepiej sięgnąć po tabletki przeciwbólowe, które powinny zostać przepisane przez lekarza. Przez co najmniej kilka tygodni po zabiegu nie jest wskazane uprawianie aktywności fizycznej oraz dźwiganie ciężkich przedmiotów, ponieważ w innym przypadku może dojść do rozerwania się szwów. Po plastyce powłok brzucha konieczne jest również noszenie specjalnego pasa, aby efekty zabiegu były jak najlepsze.

Artykuł powstał we współpracy z chirurgiem plastycznym Dr Raczkowska z Krakowa.