Nadmierna potliwość – jakie są jej przyczyny, jak niwelować objawy?

Nadpotliwość jest problemem, który odbija się na psychice oraz wpływa na zdrowie. Nie wolno go lekceważyć, ponieważ przyczyną nadmiernej potliwości mogą być również różnego rodzaju choroby. Sprawdź, co może wywoływać obfite pocenie się i jak z nim skutecznie walczyć.

Nadpotliwość jest problemem, który odbija się na psychice oraz wpływa na zdrowie. Nie wolno go lekceważyć, ponieważ przyczyną nadmiernej potliwości mogą być również różnego rodzaju choroby. Sprawdź, co może wywoływać obfite pocenie się i jak z nim skutecznie walczyć.

Gruczoły potowe

Za produkcję potu odpowiadają dwa rodzaje gruczołów:

  • gruczoły ekrynowe – występują na powierzchni całego ciała, jednak ich główne skupiska są na stopach, dłoniach i czole. Regulowane są przez układ nerwowy, a pot, który produkują, jest bezwonny.
  • gruczoły apokrynowe – również pokrywają cały obszar skóry, z kolei najwięcej jest ich w okolicach pachwin i narządów płciowych oraz pod pachami. Gruczoły te reguluje układ hormonalny. Wydzielany przez nie pot ma nieprzyjemny zapach.

Jedną z głównych przyczyn nadmiernej potliwości jest złe funkcjonowanie jednego bądź obu z gruczołów, co tłumaczą także eksperci Vichy. Jednak nadpotliwość mogą wywołać także inne przyczyny.

Przyczyny nadmiernej potliwości

Należy podkreślić, że pocenie się jest naturalną czynnością dla naszego organizmu, dzięki czemu udaje się utrzymać odpowiednią temperaturę ciała oraz oczyszczać je z toksyn. Jednak, gdy gruczoły potowe produkują zbyt dużo wydzieliny, powinniśmy poświęcić uwagę na zdiagnozowanie przyczyny tego problemu, ponieważ może być to związane z poważną chorobą. Wśród przyczyn nadpotliwości wyróżnia się:

  • uwarunkowania genetyczne
  • stres
  • palenie papierosów
  • otyłość
  • klimakterium
  • choroby: m. in. cukrzyca, niewydolność wątroby, choroby tarczycy, kandydoza, choroba Parkinsona, nowotwory

Dwa rodzaje nadmiernej potliwości

  1. Nadpotliwość pierwotna – inaczej zwana miejscową. Osoby borykające się z nią odczuwają wzmożone pocenie się na wybranych miejscach ciała np. pachach, stopach, dłoniach, twarzy, szyi i skórze głowy. Jej występowanie ma uwarunkowania genetyczne. Do wydzielania zbyt dużej ilości potu dochodzi na skutek zaburzenia pracy systemu nerwowego: mózg wysyła sygnały do gruczołów potowych pomimo tego, że nie ma potrzeby na obniżenie temperatury ciała. Również ten rodzaj nadpotliwości związany jest z reakcjami na silne emocje.
  2. Nadpotliwość wtórna – zwana uogólnioną. Wywołują ją czynniki wewnątrzpochodne. Najczęściej ten rodzaj nadmiernej potliwości związany jest z chorobą endokrynologiczną lub neurologiczną lub stanami gorączkowymi (wtedy wzmożona potliwość występuje nocą – zimne poty).

Nadpotliwość – jak sobie z nią radzić?

Przede wszystkim należy dobrze zdiagnozować przyczyny nadmiernej potliwości. Warto też zgłosić się do lekarza, który sprawdzi, czy problem nie jest wywołany konkretną chorobą. Jednak gdy nadmiernie pocą się wybrane części ciała (najczęściej pachy) można zniwelować ten problem poprzez:

  • codzienną higienę – branie kąpieli czy prysznica każdego dnia (w upalne nawet kilka razy) i używanie żeli czy mydeł antybakteryjnych. Dobrze jest stosować żele lub mydła antybakteryjne.
  • noszenie odpowiednich ubrań – zakładanie odzieży ze sztucznych materiałów może wzmożyć wydzielanie potu oraz brzydkiego zapachu, dlatego warto wybierać ubrania z naturalnych tkanin.

Używanie dezodorantu – jest to jeden z elementów codziennej higieny, do którego szczególną wagę powinny przywiązywać osoby cierpiące na nadpotliwość. W takim przypadku dobrze jest sięgnąć po produkty dedykowane tym, którzy walczą ze wzmożoną produkcją potu jak np. ultraświeży dezodorant 48 godzin w sprayu od Vichy. Dermokosmetyk utrzymuje się na skórze przez cały dzień, pozostawiając ją suchą i odświeżoną. Przeciwdziała przykremu zapachowi oraz gwarantuje uczucie komfortu.