Problemy ze wzrokiem stają się coraz częstsze i należą do powszechnych schorzeń. Istnieją takie, które można nabyć, ale są też takie, na których pojawienie się nie mamy wpływu i możemy jedynie łagodzić ich skutki i objawy. Jednym z takich schorzeń jest astygmatyzm.
Na czym polega astygmatyzm?
Jest to zespół wad polegających na zróżnicowanej sile załamywania równoległych promieni świetlnych w dwóch różnych płaszczyznach układu optycznego oka.
Astygmatyzm może mieć charakter złożony, niezłożony lub mieszany. Oznacza to, że:
- Przy charakterze złożonym astygmatyzm występuje, gdy w obu płaszczyznach występuje nadwzroczność lub krótkowzroczność różnej wielkości;
- Przy charakterze niezłożonym oko jest nadwzroczne lub krótkowzroczne tylko w jednej płaszczyźnie
- Przy charakterze mieszanym oko w jednej płaszczyźnie jest nadwzroczne a w drugiej krótkowzroczne.
Częstość występowania oraz objawy astygmatyzmu
Astygmatyzm występuje często, jednak nie zawsze konieczne jest korygowanie wady. Zwykle korekcję podejmuje się, gdy wada przekracza 1,0 dioptrii.
Objawami typowymi dla astygmatyzmu są:
- Problemy z widzeniem zarówno z bliska, jak i z daleko
- Konieczność przymrużania oczu w celu „złapania” ostrości
- Niekiedy odczuwalne bóle głowy
- Jedno lub obuoczne niedowidzenie lub duża nadwzroczność
Kiedy należy udać się do specjalisty i jakie badania diagnozują stygmatyzm?
Konsultacji okulistycznej należy zasięgnąć zawsze, gdy problemy z widzeniem są długotrwałe lub nasilają się. Nie należy ignorować sygnałów, jakie daje nam organizm.
Podczas wizyty, lekarz wykonuje badania skiaskopii lub refraktometrii, co pozwala mu określić rodzaj oraz wielkość wady.
Jak leczyć astygmatyzm?
Astygmatyzm leczony jest za pomocą soczewek cylindrycznych, które mają różną moc łamiącą, dzięki czemu ogniskują światło w dwóch różnych punktach i nie załamują go. Stosowane są także soczewki sferocylindryczne załamujące światło, jednak z różną mocą.
Gdy mamy do czynienia z astygmatyzmem nieregularnym, nie wystarczy korekta soczewkami okularowymi. Konieczne jest wówczas zastosowanie soczewek kontaktowych. W pozostałych przypadkach niezborności, wystarczy stosowanie okularów lub soczewek kontaktowych. Głęboki astygmatyzm można także leczyć operacyjnie.
Czy astygmatyzm może się cofnąć?
U dzieci oraz młodzieży stopień zaawansowania astygmatyzmu może ulegać zmianie – zmienić się mogą zarówno wielkość, jak i osie astygmatyzmu. Niemniej po rozpoznaniu astygmatyzmu, konieczne jest odbywanie kontrolnych badań raz w roku, aby okulista mógł ocenić efekty korekcji.
Czy można uniknąć zachorowania na astygmatyzm?
Niezborność jest wadą, której nie można zapobiec. Można jednak łagodzić i minimalizować jej objawy takie, jak osłabione widzenie, łzawienie, mrużenie powiek, przewlekłe zapalenia brzegów powiek i spojówek. Najważniejszym aspektem w poradzeniu sobie z astygmatyzmem jest odpowiednie dobranie szkieł korekcyjnych, a w niektórych przypadkach leczenie operacyjne.
Źródło: Prywatna Przychodnia Macromedica