Jedna z najpopularniejszych w ostatnich latach rozrywek dla osób aktywnych – paintball – kojarzona jest przede wszystkim jako forma integracji i zabawy przeznaczona dla osób dorosłych, a organizowana często jako element wieczorów kawalerskich i panieńskich, wyjazdów integracyjnych pracowników lub też jako rozgrywki organizowane przez grono przyjaciół lub znajomych.
Nie jest jednak wcale powiedziane, że jest to rozrywka tylko dla osób dorosłych. Coraz częściej organizowany jest bowiem paintball dla dzieci – przeprowadzany pod nadzorem i opieką osób dorosłych lub rodziców, a dający niepełnoletnim jeszcze uczestnikom tyle samo frajdy i rozrywki co starszej części społeczeństwa. Nadmienić przy tym trzeba, że jest on formą rozrywki bezpieczną i organizowany przez doświadczonych i wykwalifikowanych animatorów tego rodzaju zabaw nie powinien budzić niepokoju wśród rodziców i opiekunów prawnych dzieci.
Zasady rozgrywki paintballowej różnić się mogą w zależności od wybranego wariantu gry. Podstawowa odmiana, znana praktycznie wszystkim ludziom w różnym wieku, polega na podziale osób uczestniczących w zabawie na dwa zespoły o równej ilości osób. W ten sposób tworzone są dwie przeciwne sobie drużyny, pomiędzy którymi toczy się rozgrywka. Uczestnicy gry zostają wyposażeni w specjalną odzież, mającą za zadanie imitować umundurowanie wojenne, a także markery na kulki z farbą, które wyglądem przypominają broń. Rozgrywka zaczyna się w momencie, gdy członkowie każdej z drużyn zajmą swoje miejsca w punkcie startowym, stanowiącym bazę dla każdego zespołu. Każdy z zespołów ma za zadanie wyeliminowanie z pola gry wszystkich przeciwników. Co najważniejsze – osoba trafiona kulką z farbą przez przeciwnika ma obowiązek zejść z pola gry i poczekać do zakończenia rundy. Ta natomiast kończy się albo z chwilą wyeliminowania z pola gry wszystkich graczy należących do jednej z drużyn, albo wraz z upływem oznaczonego wcześniej czasu.
Paintball dla dzieci i osób dorosłych najczęściej organizowany jest na specjalnie do tego przystosowanych arenach. Większość z nich to obiekty otwarte, czynne sezonowo. Korzystają one z naturalnych form ukształtowania i kamuflażu, umożliwiając schowanie się za drzewem, krzewem lub istniejącym zabudowaniem, wykorzystywanie ich do przemieszczania się oraz schowania przed przeciwnikiem. Bardzo często naturalne obiekty uzupełniane są przez organizatorów i dodatkowe przeszkody i obiekty w celu urozmaicenia rozgrywki. W ostatnich latach coraz większa liczba podmiotów specjalizujących się w organizacji paintballu dla dzieci i dorosłych przygotowuje też areny w zamkniętych pomieszczeniach, w szczególności – halach i obiektach poprzemysłowych. Zabawa w tego rodzaju obiektach możliwa jest przez cały rok, bez względu na porę roku i panujące warunki atmosferyczne. Stanowi to doskonałą alternatywę dla klasycznych rozgrywek na świeżym powietrzu, pozwalając z jednej strony utrzymać klimat rozgrywki, z drugiej z kolei – uniezależnić ją od panującej aury oraz temperatury.