Pływanie zalety i wady

Pływanie – moim zdaniem jest to najzdrowsza i najlepsza forma aktywności fizycznej i ruchowej dla osób w każdym wieku. Jako osoba, która w pływaniu ma duże doświdczenie bardzo mocno zachęcam do uprawiania tego sportu.

Na początku wyjaśnię, jakie są zalety.

Przede wszystkim podczas pływania (obojętnie jak i jakim stylem) pracuje najwięcej rodzajów mięśni, dzięki czemu wpływa to na równomierny rozwój całego ciała.

Kolejnym argumentem uprawiania tego sportu jest to że, nie obciążamy stawów dzięki czemu nie narażamy ich na uszkodzenie.

Następny bardzo ważny czynnik jest to, że w tej dyscyplinie najszybciej możesz schudnąć, ponieważ różnorodność pracy mięsni wpływa na ich przyrost przy równoczesnym spalaniu dużej ilości energii. Dodatkowo, organizm człowieka spala zbędne kalorie w procesie dostosowania temperatury ciała w wodzie.

Ponadto pływając na basenie systematycznie (przynajmniej raz w tygodniu) wzmacniasz swoją obronę immunologiczną organizmu, dzięki czemu jesteś bardziej odporny na różnego rodzaju infekcje i choroby. W ten sposób możesz dużo zaoszczędzić pieniędzy na lekach i czasu na chodzeniu po lekarzach.

Kolejną zaletą pływania jest kształtowanie się mięsni Twojego ciała, dzięki czemu poprawisz swoją sylwetkę i jednocześnie swój wygląd. Gdy pływamy systematycznie przez około 30 do 40 minut proces poprawy sylwetki i wyglądu przebiega bardzo szybko.

Pływając również rozwijasz swój mózg, ucząc się każdego nowego ruchu. Wtedy w Twojej głowie powstają nowe połączenia nerwowe co sprawia, że Twój mózg i Twoje ciało staje się sprawniejsze. Proces ten trwa przez całe życie i sprawdza się w każdej innej sferze życiowej.

Pływanie bardzo dobrze wpływa na odprężenie organizmu, zalecane jest u osób, które narażone są na stres (w pracy, w szkole, w rodzinie). Ponadto będąc na basenie czy w Aquaparku możesz skorzystać z różnego rodzaju tzw. „biczy wodnych”, które rozluźnią mięsnie i wprowadzą Twój organizm w stan relaksu.

Teraz przedstawię wady pływania:

Na pewno dużym kłopotem jest strach przed wejściem do wody, ale przy dużej motywacji i odwadze jesteś w stanie to przezwyciężyć!!! Jeśli masz takie lęki, możesz sobie z tym poradzić w dwojaki sposób: zapisać się na prywatną lekcje pływania u instruktora na basenie lub spróbować samemu nauczyć się pływać

Znałem starszą Panią, która na wszystkich robiła ogromne wrażenie. W podeszłym wieku (powyżej 80 lat) „starsza Pani” chodziła na basen dwa razy w tygodniu i pływała poprawnie technicznie trzema stylami przez godzinę. Tempo było oczywiście wolne (jak to u staruszki) ale sam fakt, że kobieta w tym wieku umie poprawnie pływać zasługuje na pewno na ogromny podziw i wzór do naśladowania.

Następnym kłopotem mogą być różnego rodzaju uczulenia na chlor. Nie są to częste przypadki ale jednak się zdarzają. W takiej sytuacji trzeba się skonsultować z lekarzem i przestrzegać ściśle jego zaleceń.

Pewnie dla niektórych, problemem też będzie wydanie pieniędzy na wejście na basen. Moim zdaniem nie jest to duży kłopot, w porównaniu z korzyściami jakie zyskujesz pływając systematycznie. Pamiętaj, że ruch jest w stanie zastąpić każdy lek, natomiast żaden lek nie zastąpi ruchu.

Reasumując uprawiając systematyczne pływanie, jesteś w stanie zaoszczędzić na lekach i zyskać na zdrowiu.

Według mnie korzyści jakie daje pływanie niwelują wady i kłopoty jakie niesie za sobą uprawianie tego sportu.

Autor: Tomasz Zieliński