Białaczki można zakwalifikować do różnych grup m.in. ze względu na ich linię pochodzenia oraz przebieg. Dowiedz się więcej o objawach oraz jak wygląda proces leczenia.
Objawy białaczki
Białaczki, czyli nowotwory krwi można między innymi podzielić na ich przebieg – przewlekłe i ostre. W przypadku tych pierwszych choroba rozwija się długo – w pierwszej fazie mogą nie występować objawy, w kolejnych fazach u chorego mogą pojawiać się symptomy takie jak – ogólne osłabienie organizmu, ból kości i stawów, zmęczenie, nocne poty, nawracające infekcje oraz powiększona śledziona (ból w jej okolicach). Natomiast białaczki ostre są wyjątkowo agresywne i gwałtowne, chory bardzo szybko odczuwa kolejne objawy.
Leczenie białaczki (przewlekłe)
Białaczki tego rodzaju coraz częściej leczone są za pomocą terapii celowanej inhibitorami kinazy tyrozynowej, której głównym zadaniem jest zahamowanie dzielenia komórek białaczkowych zawierających wadliwy chromosom (Filadelfia). Terapia ma doprowadzić do wyleczenia lub remisji choroby. Coraz częściej jest alternatywą dla przeszczepienia komórek macierzystych szpiku (rozpatrywana jest indywidualnie) lub chemioterapii.
Leczenie białaczki (ostre)
W tym rodzaju nowotworów krwi następuje bardzo szybki i niekontrolowany rozrost wadliwych komórek, które po czasie zaczynają stanowić większość (wypierając zdrowe). Dlatego też proces leczenia białaczek ostrych jest złożony i można go podzielić na cztery fazy:
- faza przygotowawcza
- faza indukcji remisji
- faza konsolidacyjna
- faza leczenia pokonsolidacyjnego
Celem pierwszej fazy jest leczenie wszelkich dolegliwości wynikających z niedoboru czerwonych krwinek (m.in. anemia oraz zaburzenia krzepliwości krwi). W fazie indukcji głównym zadaniem jest uzyskanie remisji choroby. W fazie konsolidacyjnej pacjentowi podaje się leki likwidujące m.in. chorobę resztkową. W ostatnim etapie przeprowadzana jest stała kontrola. Jeśli istnieje ryzyko nawrotu pacjent zostaje zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku.
Leczenie białaczki przeszczep
Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia nowotworów krwi jest przeszczepienie szpiku. Można wyróżnić dwa rodzaje – przeszczep autogeniczny, w którym chory jest zarówno dawcą, jak i biorcą oraz przeszczep alogeniczny (od dawcy spokrewnionego lub niespokrewnionego). Więcej o tym, jak przebiega proces leczenia białaczki, ale i informacje jak zostać dawcą znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl/pl/naszpikuj-sie-wiedza/jak-przebiega-proces-leczenia-bialaczki.