Rozpoczęła się cieplejsza pora roku, a z nią okres większej zawartości pyłków w powietrzu. Chorzy na alergię wziewną kojarzą okres wiosenny niezbyt pozytywnie, który obfituje w katar sienny, łzawienie, duszności i nasilenie astmy alergicznej. Jednak problem coraz częściej dotyka także skóry, obfitując w liczne podrażnienia. Zjawisko można wyraźnie zaobserwować w dużych aglomeracjach, np. Krakowie, który zmaga się ze smogiem i zanieczyszczeniami powietrza.
Najczęściej spotykana na ulicy forma alergii to katar sienny. Jego szczególne nasilenie możemy zaobserwować w maju i czerwcu. Łzawienie, katar czy bóle głowy i gardła to efekt większego stężenia alergenów w powietrzu. Nieprzyjemne objawy potęguje suche powietrze oraz czynniki cywilizacyjne (pyły i cząsteczki powstające w czasie procesów produkcyjnych i wzmożony ruch komunikacyjny).
Alergia to kombinacja predyspozycji genetycznych i niesprzyjających czynników. Ze stałymi lub okresowymi objawami zmaga się prawie 1/3 populacji. Jednak w czasie przeprowadzanych badań zauważono, że następne 10% osób ma do niej predyspozycje, lecz alergia u nich się jeszcze nie ujawnia. U dzieci najczęściej można zaobserwować alergię pokarmową, która w 30% przypadków rozwija się w kolejnych latach jako nieżyt alergiczny lub astma oskrzelowa.
Coraz częściej objawy przyjmują formę problemów skórnych, w których niezbędna jest kompleksowa pomoc – alergologia + dermatologia. Kraków m.in. przez zanieczyszczenia w powietrzu doprowadził do momentu, w którym u 50% dzieci i młodzieży szkolnej zauważono objawy alergiczne (badania Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie).
Epidemia alergii to w głównej mierze efekt czynników cywilizacyjnych. Nadmierna odporność na pyłki i elementy pokarmu występowała już u naszych przodków, jednak zanieczyszczenia, przetworzona żywność, leki, chemia i inny tryb życia wpływają na nasilające się objawy reakcji alergicznych w społeczeństwie.
Aby zminimalizować oddziaływanie nieprzychylnych czynników należy zachować odpowiednią czystość naszych mieszkań. Oprócz regularnego sprzątania, należy zwrócić uwagę na takie elementy jak wyposażenie (pozbyć się elementów gromadzących kurz), częściej zmieniać pościel, ograniczyć wietrzenie w czasie pylenia czy ograniczyć kontakt z alergenami zwierzęcymi.
Wśród chorych, znajdują się także osoby walczące z innymi, równie uciążliwymi objawami: świądem, wysypką i egzemą, które wynikają z alergii pokarmowej, kontaktowej lub krzyżowej i coraz częściej przyjmują formę atopowego zapalenia skóry (AZS).
Problemy ze skórą są szczególnie uciążliwe podczas codziennych czynności, jak mycie, dobór ubrań czy ruch oraz dla dzieci, które mogą stykać się z dyskomfortem podczas każdej ich aktywności. Na szczęście odpowiedzią są leki nowej generacji oraz nowoczesna dermatologia dziecięca. Kraków może pochwalić się kilkoma placówkami, które gwarantują wysoki poziom opieki (zobacz m.in. iMed24).