Przyczyny bólu kończyn dolnych

Wiele osób, szczególnie kobiet, zmaga z się z bólem w obrębie kończyn dolnych. Znając przyczyny bólu będziemy w stanie zareagować w odpowiedni sposób i nie przegapimy momentu, w którym potrzebna jest konsultacja specjalisty. Jakie stany chorobowe mogą więc wywoływać tę przykrą dolegliwość?

Przewlekła niewydolność żylna

Jest to schorzenie wynikające z niewydolności zastawek zapobiegających cofaniu się krwi żylnej w obrębie kończyn dolnych. Do wczesnych objawów należy uczucie „ciężkich” nóg nasilające się w ciągu dnia, a ustępujące przy uniesieniu kończyn, bolesne kurcze łydek oraz zespół niespokojnych nóg. Z czasem pojawiają się teleangiektazje (poszerzone żyłki śródskórne) i rozwijają się żylaki kończyn dolnych. Rozpoznanie stawiane jest za pomocą badania USG z funkcją Dopplera. Osoba cierpiąca na przewlekła niewydolność żylną powinna stosować leczenie uciskowe – specjalne opaski, pończochy i podkolanówki są jedyną skuteczną metodą spowalniającą rozwój choroby. W przypadku zaawansowanych objawów żylaków wskazane jest leczenie inwazyjne – podczas klasycznej operacji bądź zabiegu kriochirurgicznego lub laserowego.

Zapalenie żył powierzchownych

Jest to zapalenie żył, któremu najczęściej towarzyszą zmiany zakrzepowe. Najczęściej występującą postacią tej dolegliwości jest zapalenie żylaków, szczególnie żyły odpiszczelowej. Choroba objawia się bolesnym, ograniczonym obrzękiem z zaczerwienieniami skóry. Aby poczuć ulgę można zastosować m.in. żel z heparyną (np. Lioton 1000), która poprawia mikrokrążenie oraz działa przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. W niektórych przypadkach lekarz zaleca także doustne lub podskórne leki przeciwzakrzepowe, leczenie uciskowe, a nawet operacyjne podwiązanie zajętej zapaleniem żyły.

Zakrzepica żył głębokich

Choroba spowodowana jest zakrzepem w obrębie jednej z żył głębokich kończyny dolnej. Do typowych objawów należy ból łydek podczas chodzenia i obrzęki. Zwykle przebiega jednostronnie, co powoduje pogrubienie jednej kończyny względem drugiej. Z czasem pojawia się ból spoczynkowy. Charakterystycznym objawem jest też poszerzenie żył powierzchownych, które nie ustępuje mimo uniesienia kończyny. Kuracja choroby obejmuje przede wszystkim podawanie leków przeciwzakrzepowych i jest niezbędna, ponieważ dolegliwość ta predysponuje do wystąpienia zatorowości płucnej.

Choroba zwyrodnieniowa

Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka zazwyczaj osoby starsze. Szczególnie narażone na jej wystąpienie są osoby z nadwagą. Częściej występuje u kobiet. W przypadku, gdy choroba zwyrodnieniowa dotyczy stawu biodrowego (tzw. koksartroza) objawia się bólami w przedniej części uda, w pachwinie i w kolanie, zaś choroba stawu kolanowego (tzw. gonartroza) powoduje bóle w obrębie stawu i górnej części podudzia. Jest to schorzenie rozwijające się latami, rozpoznawane na podstawie objawów i zdjęcia RTG. Do najważniejszych sposobów spowolnienia rozwoju zaburzenia należy redukcja masy ciała. Lekarz może zalecić leczenie doustnymi i miejscowo działającymi lekami przeciwbólowymi, fizjoterapię, iniekcje dostawowe, a w ostateczności protezoplastykę zajętych stawów. Konsultacja lekarska jest wskazana także dlatego, że objawy choroby zwyrodnieniowej stawów mogą przypominać objawy niektórych chorób reumatycznych.