Jeszcze do niedawna sądzono, że osoby starsze powinny unikać wysiłku fizycznego. Uważano, że najlepiej jeśli seniorzy odpoczywają w fotelu i czytając książki. Okazuje się jednak, że jest to duży błąd. Aktywność fizyczna jest zdrowa niezależnie od wieku. Nawet osoby po pięćdziesiątym roku życia powinny systematycznie ćwiczyć w celu utrzymania dobrej kondycji fizycznej.
Ruch to zdrowie, należy jednak pamiętać, że aktywność fizyczna powinna być dostosowana do naszych indywidualnych możliwości. Osoby, które przez długi czas prowadziły siedzący tryb życia przed rozpoczęciem ćwiczeń powinny się wcześniej skonsultować ze swoim lekarzem. Muszą o tym pamiętać przede wszystkim osoby cierpiące na różnego rodzaju schorzenia układu krążenia.
Nordic Walking
Jedną z lepszych form aktywnego spędzania czasu przez osoby starsze jest nordic walking. Zbyt mała ilość ruchu może być przyczyną zmian zwyrodnieniowych. Pierwszym objawem nadchodzących problemów są zazwyczaj bóle w okolicy kręgosłupa. Już od dawna wiadomo, że dużo lepiej jest przeciwdziałać niż leczyć. Jedną z najbardziej skutecznych metod profilaktycznych jest właśnie ordic walking. Jest to rodzaj marszu w czasie, którego wykorzystuje się specjalne kijki. Dużą zaletą tego rodzaju aktywności fizycznej jest to, że wymusza na osobie ćwiczącej utrzymanie odpowiedniej postawy w czasie marszu.
Mało która osoba po pięćdziesiątym roku życia może systematycznie biegać. Szybki marsz jest bezpieczniejszy i prawie tak samo skuteczny. Regularne spacery pomagają wzmocnić najważniejsze partie mięśni i hamują rozwój choroby zwyrodnieniowej.
Co ważne nordic walking jest też stosunkowo tanim sportem. Aby rozpocząć ćwiczenia wystarczy się zaopatrzyć w luźną odzież sportową oraz dobrej jakości buty. Najważniejsze są jednak kijki, powinny być one wykonane z lekkiego i wytrzymałego materiału.
Joga
Joga to świetny sposób na utrzymanie wysokiej sprawności fizycznej przez osoby starsze. Rozpocząć ćwiczenia może praktycznie każdy. Joga może być uprawiana nawet przez osoby o dość słabo rozwiniętej sprawności fizycznej. Największy nacisk na zajęciach kładzie się przede wszystkim na rozluźnienie napięcia mięśniowego oraz na utrzymanie równowagi. Regularne wykonywanie ćwiczeń reguluje oddech i znacznie poprawia samopoczucie.
Siłownia
Mogłoby się wydawać, że seniorzy nie powinni myśleć o zajęciach w profesjonalnej siłowni. Okazuje się jednak, że trening siłowy jest doskonałym sposobem na spowolnienie procesu spadku masy mięśniowej.
Najlepsze rezultaty przynosi połączenie ćwiczeń siłowych z treningiem aerobowym. Należy jednak pamiętać o zachowaniu umiaru. Kluczowe jest odpowiednie dostosowanie obciążeń. Osoby początkujące powinny skorzystać z pomocy wykwalifikowanego trenera, który nie tylko opracuje plan ćwiczeń, ale również skoryguje błędy techniczne. Wskaże on również przyrządy, z których można korzystać takie jak: hantle, maszyna smitha czy ławeczka do ćwiczeń.