Skąd się biorą problemy z trawieniem i jak sobie z nimi radzić?

Układ trawienny jest jednym z najważniejszych systemów ludzkiego organizmu i od sprawności jego działania zależy wiele przemian zachodzących w ciele człowieka. Trawienie jest długim i skomplikowanym procesem, dlatego bierze w nim udział szereg organów wewnętrznych i enzymów odpowiadających za poszczególne etapy przemiany materii. Nie zawsze jednak praca narządów przebiega prawidłowo, w wyniku czego pojawiają się nieprawidłowości w trawieniu. Według lekarzy problemy trawienne dotyczą współcześnie ponad jednej trzeciej populacji.

Przyczyny problemów trawiennych

Istnieje wiele przyczyn problemów trawiennych, jednak najczęściej zaburzenia pracy układu pokarmowego są związane z długotrwałą nieprawidłową dietą oraz niezdrowym trybem życia. Nie jest bowiem tajemnicą, że jesteśmy coraz bardziej zabiegani i zapracowani, przez co mniej czasu poświęcamy na przygotowywanie posiłków, a tym samym jemy coraz gorzej, nierzadko wybierając dania typu fast-food zamiast tych przyrządzonych samodzielnie w domu. Warto jednak wiedzieć, że przyczyną problemów trawiennych (zobacz: http://www.kreatywna.pl/zdrowie/problemy-z-trawieniem/) mogą być różnego rodzaju zakażenia. Dotyczy to zarówno infekcji bakteryjnych, jak i wirusowych. Zdarza się także, że zaburzenia trawienia wynikają ze skutków ubocznych terapii lekami (szczególnie antybiotykami) oraz ogólnego złego stanu zdrowia człowieka. Zła praca układu pokarmowego, szczególnie jelit, wynika również z braku aktywności fizycznej. Niewystarczająca ilość ruchu sprawia bowiem, że jelita robią leniwe i przyczyniają się do problemów trawiennych. Dolegliwości ze strony systemu pokarmowego mogą być też spowodowane zakażeniem pasożytami. Mimo że powodów kłopotów z trawieniem może być wiele, w zdecydowanej większości przypadków odpowiada za niewłaściwa dieta przyczyniająca się do zanieczyszczenia jelit oraz niewystarczającej obecności pożytecznych bakterii w układzie pokarmowym.

codzienna-dieta-a-trawienie

Objawy dolegliwości przewodu pokarmowego

Jednymi z najczęstszych objawów problemów trawiennych jest ból odczuwany bezpośrednio po spożyciu posiłku. Popularną dolegliwością jest także pieczenie w nadbrzuszu oraz wrażenie przepełnienia żołądka. Bywa też, że odczuwamy sytość tuż po rozpoczęciu posiłku, przez co nie mamy ochoty na dalszą konsumpcję. Problemy układu pokarmowego objawiają się również częstą zgagą, która dodatkowo może sygnalizować chorobę refluksową przełyku. Dolegliwością towarzyszącą zaburzeniom trawienia są zaparcia, jakie mogą być jednocześnie symptomem zespołu jelita drażliwego. Dodatkowo warto wiedzieć, że kłopoty trawienne nasilają się po spożyciu smażonych, tłustych i ciężkostrawnych potraw, a także po słodyczach, alkoholu i bardzo ostrych daniach. Jeśli objawy zaburzeń trawienia pojawiają się często lub nasilają się, niezbędna jest konsultacja lekarska, ponieważ mogą być początkiem bardzo poważnych chorób, np. raka jelita lub żołądka. Więcej na ten temat można znaleźć tutaj: http://hepatil.com/produkty/hepatil_trawienie.

Sposoby radzenia sobie z problemami trawiennymi

Leczenie problemów trawiennych należy rozpocząć od zmiany nawyków żywieniowych, ponieważ zaburzenia trawienia są wywołane przede wszystkim nieprawidłową dietą. Przede wszystkim należy ograniczyć ciężkostrawne dania i zrezygnować z ostrych przypraw, które mogą podrażniać poszczególne odcinki układu pokarmowego i wywoływać dolegliwości trawienne. Ponadto warto przeprowadzić detoksykację organizmu, a szczególnie czyszczenie wątroby, ponieważ to ona w dużej mierze odpowiada za trawienie. Wśród środków pomocnych w leczeniu problemy trawienne znajdziemy dostępny bez recepty Hepatil na trawienie lek, który jest bezpieczny dla organizmu i który wspomaga pracę wątroby. Warto jednak sięgnąć po naturalne sposoby usprawniania pracy przewodu pokarmowego. Jednym z nich jest włączenie do diety karczochów bogatych w cynarynę odpowiadającą za obniżanie stężenia trójglicerydów i cholesterolu we krwi. Ponadto karczochy są doskonałym lekiem na cukrzycę. Zmniejszają również ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową.

Choć medycyna wyszczególnia wiele przyczyn problemów trawiennych, jednym z najczęstszych jest nieprawidłowa dieta oraz niezdrowy i niehigieniczny tryb życia wynikający ze specyfiki współczesnego życia. Kluczem do pozbycia się uciążliwych dolegliwości jest zmiana nawyków żywieniowych. Rewolucję pokarmową warto rozpocząć od detoksykacji organizmu oraz włączenie do codziennego jadłospisu produktów usprawniających pracę przewodu pokarmowego. W odnowionej diecie nie powinno zabraknąć, m.in. karczochów. Warto również sięgnąć po dostępne bez recepty środki wspomagające prawidłowe trawienie, np. Hepatil. Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli problemy trawienne czasowo ustaną, warto zasięgnąć opinii lekarza, ponieważ dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą zwiastować groźne choroby.