Dalekowzroczność, inaczej nadwzroczność, polega na niewyraźnym widzeniu zarówno przedmiotów z bliska, jak i z daleka. Wada wzroku powoduje, że promienie świetlne dostające się do oka ogniskują się za siatkówką, zamiast na siatkówce. Metodą leczenia dalekowzroczności są kontaktowe soczewki sferyczne.
Co to jest dalekowzroczność?
Nadwzroczność objawia się niewyraźnym widzeniem obiektów znajdujących się w dalekiej odległości oraz bliskiej. Układ optyczny oka jest zbyt słaby, aby prawidłowo ogniskować promienie światła, dlatego załamują się one za siatkówką, gdzie w zdrowym oku powinno to mieć miejsce na siatkówce. Soczewki kontaktowe Ultraflex to jedna z metod korekcji dalekowzroczności.
Dalekowzroczność – leczenie soczewkami kontaktowymi
Do leczenia dalekowzroczności używa się soczewek sferycznych o mocach dodatnich. Do korekcji wady wzroku stosuje się wypukłe szkła skupiające promienie świetlne na siatkówce, zapewniając tym samym ostre widzenie. Szkła kontaktowe na dalekowzroczność dostępne są w wersji do jednorazowego użytku, a także do noszenia przez cały miesiąc. W leczeniu dalekowzroczności można stosować soczewki kontaktowe na przemian z okularami.
Dobieranie soczewek na dalekowzroczność
Dobieranie soczewek na dalekowzroczność powinno odbywać się u okulisty lub optomerysty. Specjalista przeprowadzi dokładne badania wzroku i oceni stopień natężenia wady. Nadwzroczność mierzona jest w dioptriach. Rozróżnia się dalekowzroczność małą (do 2,5 dioptrii), średnią (od 2,5 do 6 dioptrii) oraz wysoką (więcej jak 6 dioptrii). Sposób korekcji wady wzroku warto dostosować do trybu życia. Soczewki kontaktowe jednodniowe sprawdzają się u osób prowadzących aktywny tryb życia bądź często podróżujących. Szkła kontaktowe miesięczne wymagają pielęgnacji płynem do soczewek oraz przechowywania w specjalnym pojemniku. Są dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą całkowicie zrezygnować z noszenia tradycyjnych okularów. Soczewki miesięczne można również nosić w przedłużonym trybie, czyli bez zdejmowania przez 7 dni.
Dalekowzroczność – przyczyny
Dalekowzroczność bywa wynikiem uwarunkowań genetycznych i często pojawia się już w okresie dzieciństwa. Przyczyną nadwzroczności jest zbyt krótka gałka oczna, a także niewystarczająca siła łamiącą układu optycznego oka. Dalekowzroczność starcza pojawia się około 70. roku życia. Polega na zmniejszeniu się współczynnika załamania światła przez rogówkę oraz ciało szkliste o 1,5 dioptrii.