Sport to zdrowie! Powody, dla których warto regularnie ćwiczyć – w każdym wieku

Codzienna aktywność fizyczna to najlepsze, co można podjąć, by zachować zdrowie i świetną formę. Choć moda na uprawianie sportu zaczyna powoli docierać do naszego kraju, to jednak Polacy ciągle wykonują ćwiczenia ruchowe rzadziej w porównaniu do ogółu Europejczyków. W statystykach wypadają gorzej od Francuzów, Brytyjczyków i Chorwatów, a daleko w tyle pozostają za Niemcami i Holendrami. Jak więc przekonać siebie i innych, że dbałość o kondycję się opłaca?

Koniec z otyłością

Choroby cywilizacyjne – zwłaszcza otyłość – są plagą współczesności. Ciężko się ustrzec przed modyfikowanymi produktami spożywczymi, które są wszechobecne, a to one w największym stopniu odpowiadają za przyrost tkanki tłuszczowej. Utrzymaniu zgrabnej sylwetki nie sprzyja też tradycyjna polska kuchnia – zawiesiste sosy, duże ilości białego pieczywa i tłustego, smażonego mięsa zdecydowanie nie należą do żywności dietetycznej. Świadome robienie zakupów i przyrządzanie potraw to jednak nie wszystko. Z nadwagą można walczyć tylko dzięki ruchowi – każda jego forma potrafi zdziałać prawdziwe cuda. Codzienne 30–40 minutowe bieganie każdorazowo pozwala spalić ok. 300 kcal, a jeszcze więcej (do 400 kcal) traci się dzięki intensywnemu skakaniu na skakance.

Serce jak dzwon

Mniej tkanki tłuszczowej to zdrowsze serce, zatem pozbywanie się zbędnych kilogramów zapobiega chorobom układu sercowo-naczyniowego. Profilaktyka tych schorzeń nie polega jednak tylko na usuwaniu skutków niezdrowej diety – aktywność fizyczna wpływa przecież także na siłę mięśni, w tym mięśnia sercowego. Mocne serce pompuje więcej krwi do krwioobiegu, co ma pozytywne konsekwencja dla całego organizmu, który staje się bardziej dotleniony. Dzięki temu i mózg pracuje efektywniej, i skóra zyskuje zdrowy wygląd. Mniejsze jest też ryzyko nadciśnienia.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Ćwiczenia wpływają korzystnie tak na kondycję fizyczną, jak i psychiczną. Udowodnione zostało, że osoby regularnie uprawiające sport są dużo rzadziej cierpią na depresję i są bardziej odporne na stres. Ma to swoje uzasadnienie w fizjologii – intensywny wysiłek sprawia, że w mózgu wytwarza się więcej endorfin (czyli tzw. „hormonów szczęścia”), a mniej kortyzolu („hormonu stresu”). Endorfiny, oprócz tego, że poprawiają samopoczucie, dają zastrzyk energetyczny na cały dzień. Sport motywuje więc do działania dużo lepiej niż kawa!

Nie tylko muzyka łączy pokolenia

Sport – wbrew krążącym mitom – jest zdrowy dla każdego, niezależnie od wieku czy obciążeń związanych z chorobami. Trzeba tylko odpowiednio dobrać rodzaj aktywności, by nie obciążyć organów o obniżonej sprawności. Dla sercowców przeznaczona jest joga, a dla cierpiących na zwyrodnienia stawów – ćwiczenia rozciągające z wykorzystaniem akcesoriów, np. piłki do ćwiczeń, które możecie kupić tutaj. Sport jest ważny zwłaszcza dla osób starszych –  zapobiega demencji (dotlenienie mózgu wspomaga procesy zapamiętywania) i pozwala na długo zachować mobilność.