Sportowe początki

Znane przysłowie mówi: “w zdrowym ciele zdrowy duch”. Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Naukowcy dawno udowodnili, że dobra kondycja fizyczna wzmacnia jednostki pod względem psychicznym oraz wpływa na zdecydowanie lepsze samopoczucie.

Pierwszym krokiem, który musisz wykonać jeszcze przed rozpoczęciem ćwiczeń, jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie – po co? Dlaczego w ogóle chcesz rozpocząć ćwiczenia? Masz w tym określony cel czy robisz to dla czystej przyjemności i polepszenia własnego samopoczucia? Jeśli skłaniasz się ku drugiej opcji, to możesz wybrać praktycznie każdy rodzaj aktywności fizycznej. Warto jednak, aby dobrać odpowiednie obciążenia. Jeśli więc nie Twoja miłość do sportu odradza się na nowo, to warto chwilowo popracować nad kondycją podczas drobnych ćwiczeń na siłowni lub w podobnych miejscach.

Pierwsze wyjście

Początki zawsze bywają trudne. Warto, aby w pierwszych treningach towarzyszył Ci ktoś znajomy. Samodzielny trening, zwłaszcza na początku, może Ci się wydać mało interesujący i nużący. Warto również rozważyć rozpoczęcie treningów pod okiem doświadczonego instruktora. Jego rady pomogą Ci zbudować odpowiedni rytm ćwiczeń i dopasować obciążenia do Twoich możliwości. Jeśli złapiesz już sportowego bakcyla, to warto rozważyć zakup profesjonalnej odzieży. Pozwoli ona Twojej skórze oddychać i odprowadzać pot, który będzie się pojawiał podczas intensywnych ćwiczeń. Doskonałą odzież sportową posiada w swoim asortymencie niemal każdy sklep lekkoatletyczny. Warto rozważyć taki wydatek, aby móc się cieszyć niezakłóconym czasem ćwiczeń.

Odzież i obuwie sportowe

Na co zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim należy dobrać idealny rozmiar. Ubrania sportowe nie mogą być przesadnie luźne, gdyż potrafią wówczas znacząco utrudnić wysiłek fizyczny i odebrać całą chęć do ćwiczeń. Niemniej ważna jest również bielizna. Specjalistyczny materiał nie będzie zatrzymywał potu, co zwiększy komfort każdego zwolennika sportu. Niemniej, najwięcej uwagi powinno się poświęcać obuwiu. Wbrew pozorom, nie każde obuwie opisywane jako “sportowe” przeznaczone jest do takowego użytkowania. Te buty, których chcielibyśmy używać na siłowni, powinny mieć podeszwę dopasowaną do konkretnego podłoża. Stopa w bucie sportowym powinna posiadać pełną stabilizację, która uniemożliwi jej jakikolwiek niepożądany ruch, który mógłby być przyczyną nieprzyjemnego urazu. Buty na siłownie, w przeciwieństwie do obuwia do biegania, powinny mieć płaską podeszwę i wąski bieżnik. Buty powinny być jednak przede wszystkim wygodne, aby osoba je nosząca czuła maksymalny komfort i pewność podczas wykonywania ćwiczeń.

Własna siłownia

Jeśli jednak jesteś typem domatora, a wolny czas wolisz spędzać w swoich czterech ścianach, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć ćwiczenia we własnym domu. Wśród najpopularniejszych ćwiczeń wykonywanych w domu najczęściej wymienia się brzuszki, przysiady, powtórzenia z hantlami, korzystanie z hula-hop i rollerów oraz skakanie na skakance. Nie wymagają one wielkiej ilości miejsca oraz drogiego sprzętu. Wszystkie niezbędne przyrządy możesz zakupić w sklepie lekkoatletycznym. Jeśli posiadasz w domu wolną przestrzeń, możesz rozważyć stworzenie małej, prywatnej siłowni. Na początek wystarczy bieżnia, ławka, gryf oraz obciążenia. Zestaw dla początkującego umożliwi Ci jednak rozpoczęcie ćwiczeń i sprawdzenie, czy taka forma aktywności fizycznej odpowiada Twoim potrzebom.

Alternatywne rozwiązania

Jeśli nie przemawia do Ciebie trening na siłowni, to warto zainteresować się bieganiem. Sport ten, przez ostatnie lata, zdobywał coraz większość popularność. Dziś, po wielu latach traktowania po macoszemu, jest jedną z najchętniej podejmowanych aktywności fizycznych. Dziś w prawie każdym większym mieście istnieją, formalne lub nieformalne, grupy biegaczy. Członkowie takich grup chętnie przyjmują nowych adeptów sztuki biegania, dodatkowo wspierając ich radami dotyczącymi techniki oraz doboru odpowiedniego sprzętu.

Kluczem do sukcesu nie jest jednak odpowiednie towarzystwo czy sprzęt, a odpowiednia motywacja i optymalny dobór uprawianego sportu. Warto więc eksperymentować, aby znaleźć taką aktywność, która zapewni Ci maksimum satysfakcji, dzięki czemu każdy kolejny trening nie będzie smutnym obowiązkiem, a przyjemnością.