Podobno Joseph Pilates – twórca metody ćwiczeń zwanej pilatesem – powiedział, że gdyby cały świat wykonywał jego ćwiczenia, ludzie byliby szczęśliwsi. To fakt, ta forma aktywności fizycznej nie tylko poprawia kondycję ciała, wzmacnia mięśnie, poprawia postawę, ale również pozytywnie wpływa na samopoczucie.
Pilates ma jeszcze dwie bardzo istotne zalety. Po pierwsze, każdy może ćwiczyć, wystarczy dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń indywidualnie do potrzeb, kondycji, wieku i stanu zdrowia osoby gimnastykującej się. Po drugie, można wykonywać je nie tylko pod okiem instruktora w klubie fitness, ale także w domu. Najlepiej na początek zaczerpnąć nieco wiedzy na ten temat, na przykład z książek, internetu lub iść na kilka zajęć do klubu. Potem można ćwiczenia wykonywać samodzielnie. W przeciwieństwie do siłowni, ćwiczenia Pilatesa nie wymagają wielu drogich i skomplikowanych sprzętów.
Podstawą do wykonywania jakichkolwiek ćwiczeń jest wygodny strój, co nie powinno być problemem, bo przecież każdy ma w szafie bawełnianą koszulkę i wygodne spodenki lub leginsy. Jeśli chodzi o sprzęt – nie obędzie się bez maty. Co prawda, można wykonywać ćwiczenia na miękkim dywanie, ale mata jest znacznie bardziej praktyczna, gdyż bardzo łatwo utrzymać jej czystość – wystarczy przetrzeć szmatką, zawsze można ją po prostu zwinąć i schować do szafy. Poza tym, maty mają właściwości antypoślizgowe, więc zapewniają bezpieczeństwo podczas ćwiczeń w pozycji stojącej. Koszt maty waha się od 40 do 90 złotych, w zależności od marki, grubości maty i tego, czy jest wykonana z tworzywa antypoślizgowego.
Jeżeli ktoś chce urozmaicić ćwiczenia, może spróbować tych z piłką. Nie chodzi o zwykła piłkę do kopania na boisku. Piłka musi być duża i wykonana z mocnego i jednocześnie elastycznego materiału, bowiem musi wytrzymać silny nacisk. Na piłce można się położyć lub usiąść w zależności od wybranego ćwiczenia. Wielkość piłki powinna być dostosowana do wzrostu – osobom niskim wystarczy taka o średnicy 55 centymetrów. Dla osób o wzroście od 165 do 175 centymetrów, przeznaczone są piłki o średnicy 65 centymetrów. Natomiast wyżsi mogą sięgnąć po takie o średnicy 75 i więcej centymetrów. Piłka kosztuje w granicach 50- 100 złotych.
Zamiast jednej dużej piłki, można ćwiczyć z jedną lub dwiema mniejszymi piłeczkami. Mogą mieć różną wielkość i wagę, ale zwykle nie przekraczają dwóch kilogramów. Piłeczki te są bardzo elastyczne i pomagają aktywizować mięśnie rąk i kręgosłupa. Jedna taka piłka kosztuje od kilkunastu do 30 złotych.
Jeżeli piłki już się znudzą, ćwiczenia z taśmą będą stanowiły pewną odmianę. Taki trening zapewnia wzmocnienie, wytrzymałość i gibkość mięśni. Taśma wykonana z gumy jest bardzo rozciągliwa i elastyczna. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że zajmuje bardzo mało miejsca, więc nie sprawia kłopotu z przechowywaniem nawet w bardzo małych mieszkaniach. Maksymalna cena taśmy to 70 złotych. Piłki i taśma pozwalają na ćwiczenie w parach, więc są doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mogą zmobilizować się do samodzielnego ćwiczenia.