Suplementy diety

W Polsce coraz więcej osób sięga po suplementy diety, choć do Amerykanów nadal pewnie wiele nam brakuje. Jednak i tak warto poznać kilka faktów dotyczących popularnych „supli”.

 

suplementy-dietySuplementy są uzupełnieniem diety, czyli dostarczają organizmowi tych składników, których brakuje w spożywanych pokarmach. Najczęściej są to witaminy lub inne substancje egzogenne w formie tabletek, kapsułek bądź proszków o działaniu odżywczym lub fizjologicznym. Rynek jest szczególnie szeroki, gdyż w obrocie są suplementy diety działające w różny sposób. Do najchętniej używanych należą z pewnością specyfiki zmniejszające apetyt i wpływające na ilość spożywanych pokarmów. Żyjemy przecież w czasach rosnącej plagi otyłości, dlatego nie ma co ukrywać, że tego typu suplementy cieszą się rosnącą popularnością. W ofertach sklepów z suplementami jest jeszcze wiele innych produktów, na przykład działających pozytywnie na sprawność seksualną, na kości, stawy, włosy, paznokcie czy serce.

Suplementy diety mogą być więc ważnym elementem profilaktyki zdrowotnej, jednak trzeba pamiętać o kilku zasadach, których nieprzestrzeganie skutkuje brakiem efektów. Prowadzenie zdrowego trybu życia i właściwe odżywanie jest tutaj kluczem do sukcesu, ale ważne jest również właściwe dawkowanie produktu, regularność czy ewentualne przeciwwskazania zdrowotne. Najlepiej więc przed zażyciem suplementu skonsultować się z lekarzem. Oczywiście istotne jest też źródło, w którym kupujemy suplementy – należy omijać szerokim łukiem podejrzane strony internetowe, stoiska na bazarach czy domokrążców oferujących „cudowne” specyfiki.

Jak to widzi Unia Europejska? Od 31 lipca 2003 roku jej członkowie zobowiązani są do dostosowania ustawodawstwa krajowego do prawa unijnego dotyczącego składników wykorzystywanych w produkcji suplementów oraz ich formy. Choć wiele osób ze względu na sprzedaż w aptekach oraz precyzyjne i łatwe dawkowanie kojarzy je z lekami, według UE suplementy diety nimi nie są. Także Codex Alimentarius, czyli zbiór ogólnoświatowych norm żywności uważa suplementy diety zawierające witaminy i mikroelementy za żywność. W Polsce natomiast suplement diety dopuszcza do sprzedaży Główny Inspektor Sanitarny i podległe mu urzędy.

Źródło:

Suplementy diety i ich opinie na forum-kulturystyki.pl