Coraz częściej zmęczeni jesteśmy naszą monotonną i przewidywalną codziennością. Praca w mieście, związana z wielogodzinnym siedzeniem przy komputerze, do późnych godzin wieczornych, szybkie zakupy, stanie w korkach. Nie zostaje dużo czasu na odpoczynek. Przez życie w wielkich aglomeracjach zostajemy również odcięci od natury. Coraz więcej ludzi, aby znów cieszyć się wolnością, zaczyna interesować się survivalem. Jaki sprzęt będzie nam do tego niezbędny? Zapraszamy do lektury.
Czym jest survival?
Najprościej ujmując survival polega na gromadzeniu wiedzy i umiejętności, które pozwolą nam przetrwać w ekstremalnych warunkach. Jest sztuką dostosowania siebie samego do zewnętrznych warunków jak i czerpania dla własnych potrzeb tego co daje nam natura. Większości z nas kojarzy się właśnie ze szkołą przetrwania, chodzeniem po lesie, żywieniem tym co się akurat znajdzie, czy upoluje. Ale tak naprawdę ilu ludzi uprawiających survival, tyle różnych teorii na jego temat.
Ze względu na rodzaj aktywności wyróżnia się zazwyczaj trzy rodzaje survivalu: militarny, zielony i miejski. Współcześnie jest on złożoną formą rekreacji i turystyki, która realizowana jest w wielu różnorodnych modelach. Głównym jego założeniem jest uzyskanie niezależności od tego co daje nam cywilizacja i szukanie tej drogi, która pozwoli na radzenie sobie z własnymi słabościami.
W jaki sprzęt warto się uzbroić?
Propozycji najróżniejszego rodzaju sprzętu, który będzie niezbędny do uprawiania survivalu jest w internecie ogrom. Tak naprawdę większość list bazuje już na innych propozycjach książkowych. Ale musimy pamiętać o tym, że najistotniejsze jest to, aby wszystko co zapakujemy do plecaka, było wykorzystane przez nas w 100%. Modne gadżety czy sprzęt, który jest nieadekwatny do określonych warunków klimatycznych czy ukształtowania terenu, zajmie tylko miejsce i zwiększy ciężar bagażu.
Co zatem będzie naszym niezbędnikiem? Po pierwsze, ciepły śpiwór zimowy, karimata, folia NRC (koc ratunkowy), kurtka i spodnie przeciwdeszczowe, a także butla z gazem plus palnik z iskrownikiem. Przedmioty te pozwolą nam na zachowanie ciepła nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach. Po drugie tym bez czego nie możemy ruszyć się na każdą wyprawę są: latarka taktyczna, menażka, kubek, łyżko – widelec, zapałki, krzesiwo, nóż ze stałą głownią, czapka, szalik, tabletki do uzdatniania wody, scyzoryk, rękawiczki.
Jaką latarkę taktyczną wybrać?
W naszym artykule skupimy się na latarkach taktycznych. Na rynku jest bardzo duży wybór tego rodzaju sprzętu, a to na który się zdecydujemy powinien wynikać z naszych potrzeb. Szeroką gamę tych produktów znajdziemy na stronie sklepu: https://www.alfatronik.com.pl/latarki-ledlenser-c-143.html. W ofercie są zarówno latarki czołowe jak i latarki taktyczne. Skupimy się tym razem na tych drugich.
Każdego miłośnika survivalu zainteresuje na pewno Latarka Ledlenser MT6. Jest ona dedykowana wszystkim tym, dla których Outdoor jest ważną częścią życia. Przez to, że wykonana jest z lotniczego aluminium, jej odporność na trudne warunki atmosferyczne jest bardzo duża. Jej kształt natomiast zapobiega wyślizgnięciu się jej z mokrej ręki lub rękawiczki. Długość jej pracy dochodzi do 192 godzin, a zasięg do 260 m. Latarka ta również, jak inne z serii MT, ma 3 tryby pracy: Power = 600 Im, Low i tryb stroboskopu (Strobe). Jej cena to 307,99 zł.
Latarka Ledlenser F1R jest natomiast latarką w standardzie wojskowym i jest praktycznie niezniszczalna. Posiada najwyższą klasę szczelności IP – X8, a jej korpus został wyposażony w pierścień, który uniemożliwia jej turlanie się po pochyłych powierzchniach. Sercem modelu F1R jest dioda Xtreme Power Led, emitująca snop światła o jasności 1000 Im. Ma ona również 3 poziomy siły świecenia, które wybieramy dzięki przyciskowi znajdującemu się na końcu korpusu. Koszt latarki Ledlenser F1R to 599,99 zł. Nie jest to mała kwota, ale należy pamiętać, że latarka ta oprócz rewelacyjnych parametrów jest również bardzo mała – ma zaledwie 11,5 cm długości i 3 cm grubości w najszerszym miejscu.
Latarka taktyczna stanowi nieodłączny element każdego miłośnika survivalu, ale przyda się również myśliwym, wędkarzom i każdemu obserwatorowi natury.