Szumy to uporczywe brzęczenie, dzwonienie, trzaski, piski – mają one charakter subiektywny, czyli są słyszane, tylko przez osobę, której to dotyczy. Szumy uszne, które nie są wywołane przez żadne dźwięki nie szkodzą zdrowiu oraz nie wpływają w żaden sposób na słuch. Szumy w uszach mogą występować okresowo, stale, dotyczyć jednego lub obu uszu. Długotrwałe szumy uszne prowadzą do niepokoju, rozdrażnienia, nie pozwalają się relaksować, a także mogą pojawiać się obawy, że jest to początek poważnej choroby. Zastanówmy się, skąd się biorą szumy uszne?
Nadużywanie leków
Szumy uszne najczęściej są wywoływane przez antybiotyki, aspirynę czy przez inne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Szumy uszne utrzymują się w trakcie leczenia, a nawet kilka dni lub tygodni po jej zakończeniu. Nie jest to reguła, ale szumy uszne należą do częstych skutków ubocznych leków. Jeżeli podczas kuracji towarzyszą Ci uporczywe szumy uszne, rozważ zmianę lekarstwa. Jeśli jednak musisz przyjmować dany lek, zacznij od najmniejszych dawek i stosuj się do wskazówek lekarza podczas badania słuchu. Uwaga! Plastry przeciwbólowe również mogą wywoływać szumy uszne.
Intensywny stres
Uporczywe szumy w uszach pojawiają się zwykle wieczorem, kiedy kładziemy się spać. Co ważne, nie towarzyszy temu żaden ból, ale mamy problemy z zaśnięciem i odpoczynkiem. Jeżeli odkryjesz przyczynę stresu, postaraj się ją wyeliminować lub nauczyć radzić sobie ze stresem. Pamiętaj, aby po południu nie pić mocnej herbaty, ani kawy. Najlepiej jest przed snem wyciszyć się, posłuchać relaksacyjnej muzyki czy pójść na krótki spacer.
Nadciśnienie
Podwyższone ciśnienie krwi często wywołuje szumy uszne oraz pulsowanie. Ponadto z tyłu głowy pojawia się ból głowy, który nasila się, podczas wysiłku fizycznego. Jeżeli podejrzewasz, że cierpisz na nadciśnienie, pilnie skontaktuj się z lekarzem. Nadciśnienie, to poważna choroba, która stopniowo niszczy wewnętrzne narządy (szczególnie oczy i nerki). Często wystarczy zmiana diety i wysiłek fizyczny, aby zminimalizować objawy choroby. Jeżeli lekarz przepisze Ci tabletki, bierz je nawet wtedy, kiedy objawy ustąpią. Przy okazji szumy uszne powinny ustąpić.
Nadczynność tarczycy
Nadczynność tarczycy wpływa na zwiększoną ilość hormonów we krwi, a one pobudzają układ krwionośny do wzmożonej pracy. To sprawia, że w organizmie pojawia się podwyższone ciśnienie, co powoduje szumy lub dzwonienie w uszach. Odpowiednia diagnoza jest kluczowa, ponieważ pozwoli uregulować system hormonalny oraz zniweluje szumy w uszach.
Niska krzepliwość krwi
Kiedy jesteśmy zmęczeni i potrzebujemy snu, mogą pojawić się szumy w uszach. Dzieje się tak, ponieważ akcja serca jest przyspieszona, a ono zaczyna się kurczyć, aby nadrobić niedobór krwi w organizmie. Niska krzepliwość krwi, może być przyczyną wylewu, albo po prostu brakuje nam witaminy K lub wapnia. Niska krzepliwość nie musi od razu oznaczać poważnych problemów zdrowotnych. Tak czy inaczej, warto skonsultować się z lekarzem, aby ustalić przyczynę. Odpowiednie leczenie wyeliminuje także szumy w uszach.
Leczenie szumów w uszach sprowadza się do eliminacji stanów, które wywołują dolegliwość. W zależności od powodu skorzystać można z psychoterapii, leków poprawiających ukrwienie ucha wewnętrznego czy leczenia chirurgicznego.
Źródło: Strefa Słuchu – Aparaty słuchowe