Taśmy pomagające w uprawianiu sportu

Metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu fragmentów ciała plastrami została wymyślona przez japońskich fizjoterapeutów pod koniec ubiegłego wieku. Obecnie stosuje się ją nie tylko w fizjoterapii, ale też w ortopedii, terapii korekcyjnej i neurologii. Szczególną popularnością cieszy się wsród sportowców w dyscyplinach takich, jak tenis, piłka nożna, koszykówka i bieganie.

doctor-1228627_1280

Co to jest i na czym polega plastrowanie

Plastrowanie dynamicze, czyli kinezjotaping, polega na oklejaniu fragmentów ciała elastycznymi taśmami zrobionymi z bawełny i kleju akrylowego. Plastry występują w wielu różnych kolorach i wzorach, mają grubość podobną do ludzkiej skóry, są też podobnie rozciągliwe. Nie ograniczają ruchów, pozwalają oddychać skórze i są wodoodporne. Nie odklejają się też pod wpływem potu czy kąpieli, mogą być noszone przez 3-5 dni. Działanie plastrów jest wyłącznie mechaniczne, nie zawierają one żadnych substancji leczniczych. Prawidłowo naklejona przez profesjonalistę taśma delikatnie unosi skórę i redukuje napięcie na receptory skórne, co zmniejsza odczuwanie bólu. Plaster wspomaga też pracę mięśni, zapobiega nadmiernemu napinaniu i poprawia krążenie.

W jaki sposób naklejać plastry

Kinezjotaping to metoda stosowana przez profesjonalistów, którzy przechodzą szereg szkoleń z prawidłowej techniki plastrowania. Aby plastry rzeczywiście działały, należy je przykleić we właściwy i bardzo precyzyjny sposób. Plastry aplikuje się na czystą, suchą i gładką skórę. Przykleja się je luźno lub lekko naciągając w rejonie napiętych mięśni. Rodzaj przyczepu i napięcie taśmy uzależnia się od rodzaju urazu i miejsca jego występowania. W przypadku sportowców, plastry należy przykleić przynamniej 20 minut przed rozpoczęciem aktywności fizycznej, a następnie delikatnie je rozetrzeć, by uaktywnić działanie kleju i nadać plastrom odpowiednią przyczepność.

Kiedy stosować taśmy

Kinezjotaping pomaga łagodzić bóle i zapobiegać kontuzjom, dlatego często jest stosowany przez profesjonalnych sportowców. Mogą z niego jednak korzystać także amatorzy cierpiący na bóle pourazowe, reumatyczne i pooperacyjne. Stosuje się je także w przypadku nadwyrężonych i zbyt napiętych mięśni oraz problemów z krążeniem. Plastry stabilizują stawy i ułatwiają przemieszczanie się mięśni, co jest niezwykle pomocne podczas treningów. Dodatkowo, znacznie obniżają ryzyko skurczów podczas dużego wysiłku.